Slovenská pedagogická knižnica vyhlásila už 17. ročník celoslovenského projektu „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc na 25. október 2021. Aj my sme sa tohto projektu opäť zúčastnili. Celoslovenský projekt sa uskutočňuje pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Medzinárodný deň školských knižníc prvý raz vyhlásila prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok.
Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bola téma s názvom: „Radostná podpora zážitkového učenia školskou knižnicou“. My sme sa rozhodli slovo folklór pretaviť do celodenného zážitkového učenia s podtémou :„Folklór – duša Slovenska.“
Počas celého vyučovacieho dňa sme sa venovali slovenským zvykom a tradíciám, obdivovali sme kroje, hudbu, piesne, architektúru, jedlá, tance, mágiu, čary i nárečia našej krajiny.
Všetky informácie sme si čítali z krásne ilustrovaných kníh zo školskej knižnice. Najviac nás zaujali knihy od Kataríny Nádaskej.
Tému folklór sme mali spracovanú aj v prezentáciách, ktoré sme mali možnosť pozrieť si vďaka interaktívnym tabuliam a našim pani učiteľkám.
Aby sme zistili, či si dobre pamätáme všetky informácie, vylúštili sme spoločne v každej triede doplňovačku s tajničkou.
Počas ďalšej hodiny sme sa učili slovenské ľudové piesne. Veď pieseň človeka sprevádza od kolísky až po hrob. Do piesní naši predkovia vkladali svoje radosti, starosti, nádeje, túžby, lásku, jednoducho, svoj každodenný život. Zvukový záznam z každej triedy a každej piesne sme si vypočuli prostredníctvom školského rozhlasu.
Najtvorivejšie boli nasledujúce vyučovacie hodiny. Počas nich sme v každej triede vytvárali niečo iné, napríklad: stavali z kartónu tradičnú slovenskú dedinu, kreslili ľudové ornamenty, robili vzorkovník semien zo slovenskej kuchyne, varili tradičné slovenské jedlo, vytvárali krásne dekoratívne taštičky, obrázky, maľovali veľkonočné vajíčka a vyrábali papierový adventný veniec, vyrábali slovenský ľudový kroj na lyžičkovej postavičke, učili sa vyšívať malé prestieranie, vytvárali záložky do knihy s ľudovou tematikou, tvorili spevník ľudových piesní, maľovali taniere, džbánky. Najkrajšie výrobky postupne pripínali na pripravené panely.
Počas celého dňa znela hudba a hovorené slovo dvoch žiačok Evky Ollerovej a Anky Švedovej – moderátoriek - zo školského rozhlasu, pomyselného rozhlasového štúdia. Dievčatá vytvárali vynikajúcu atmosféru a náladu všetkým žiakom a učiteľom školy.
V závere dňa navštívila naše rozhlasové štúdio pani asistentka Nina Plachetková a krásne zaspievala ľudové piesne. Tie sa niesli éterom po celej škole.
Veľká pochvala patrí žiakom, ale hlavne pani učiteľkám, ktoré sa skutočne vzorne pripravili na dnešný folklórny deň a obliekli si nádherné kroje, vystihujúce originalitu jednotlivých regiónov nášho krásneho kraja.
Bol to deň, počas ktorého nám bolo všetkým akosi teplejšie na duši, pretože naozaj platí, že folklór je dušou Slovenska.
Napísali dievčatá z čitateľského krúžku