27.06.2019 sme slávnostne ukončili školský rok 2018/2019 spoločným stretnutím, na ktorom boli žiaci ocenení za výborný prospech, vzorné správanie, úspechy vo vedomostných a športových súťažiach. Pani riaditeľka Ing. Bronislava Ďurdíková sa slávnostne prihovorila všetkým žiakom i pedagógom, ktorým poďakovala za ich obetavú prácu. Rozlúčili sa s nami i žiaci deviateho ročníka. Záverom pani riaditeľka popriala všetkým deťom pekné prázdniny a množstvo príjemných zážitkov. Stretneme sa opäť v septembri!
Slávnostné ukončenie školského roka 2018/2019
- 10
Na bicykli deťom
Deti sú naše najväčšie poklady, pre ktoré sme ochotní urobiť čokoľvek, kdekoľvek a kedykoľvek. Obzvlášť vtedy, keď bojujú so zákernou chorobou, ktorá v nás vyvoláva strach a beznádej. Na to, aby sme mohli vykonať veľké činy, ktoré môžu zachrániť ľudský život, však niekedy stačí paradoxne veľmi málo. Stačí chcieť pomôcť. Na bicykli deťom je charitatívny projekt, ktorého cieľom je ukázať ľuďom, že bojovať s rakovinou sa oplatí. Do tejto charitatívnej cyklistickej turistiky sa zapojila i naša obec a škola. Spoločne sa nám podarilo v obci a škole vyzbierať slušnú sumu peňazí a symbolický šek vo výške 232,70 € naša pani riaditeľka odovzdala organizátorovi tejto akcie pánovi Bilíkovi. Spoločne so žiakmi našej školy, fanúšikmi cyklistiky a s pánom starostom sme previedli cyklistický pelotón našou obcou. Touto cestou ďakujeme všetkým žiakom, učiteľom i priaznivcom cyklistiky, ktorí sa do tohto projektu zapojili. Veríme, že tento pelotón si nájde k nám cestu aj v budúcnosti a budeme môcť aj malou troškou pomôcť chorým deťom.
Mgr. Petra Moskálová
ÚČELOVÉ CVIČENIE - Ochrana života a zdravia
Hry v prírode
Didaktické hry
Ochrana života a zdravia (OŽZ) sa v základných školách realizuje prostredníctvom učebných predmetov Štátneho vzdelávacieho programu a samostatných organizačných foriem vyučovania – didaktických hier. Ochranu života a zdravia na našej škole realizujeme prostredníctvom tzv. účelových cvičení 5. – 9. ročníka (v septembri a júni), didaktických hier, hier v prírode 1. – 4. ročníka a žiakov špeciálnych tried (v septembri a júni).
Ochrana života a jeho zdravia integruje postoje, vedomosti a schopnosti žiakov zamerané na ochranu života a zdravia v mimoriadnych situáciách. Podobne pri pobyte a pohybe v prírode, ktoré môžu vzniknúť vplyvom nepredvídaných skutočností ohrozujúcich človeka a jeho okolie.
Obsahom účelového cvičenia v školskom roku 2018/2019 boli nasledujúce tematické celky:
- zdravotná príprava, v ktorej sme sa zamerali na získanie a upevnenie znalostí a zručností súvisiacich s poskytovaním prvej pomoci pri poraneniach a iných príčinách náhlej poruchy zdravia,
- mimoriadne udalosti – civilná ochrana, pričom sme sa zamerali na opatrenia a organizáciu CO v škole, varovné signály a prostriedky individuálnej ochrany,
- pohyb a pobyt v prírode a jej ochrana – pričom sme sa zamerali na zásady orientácie, odhad vzdialeností, zhotovenie jednoduchých pomôcok na ochranu a prežitie v cudzom prostredí.
V teoretickej časti sme žiakom vysvetlili význam úkrytov pre kolektívnu ochranu a zoznámili ich s typmi úkrytov CO. Boli oboznámení s obsahom evakuačnej batožiny a úkrytovej batožiny a správaním sa v úkryte. V závere prezentácie boli žiakom pustené varovné signály, prezentované doplnkové slovné informácie a náhradné varovné spôsoby upozornení na vznik mimoriadnych udalostí.
V praktickej časti sme vykonali nacvičený spôsob evakuácie z budovy a priestorov školy pri požiari a zadymení za prítomnosti technika požiarnej ochrany.
Členovia dobrovoľného hasičského zboru z našej obce nám v praktickej časti vykonali preventívno-výchovnú ukážku so zameraním na:
• materiálno-technické vybavenie hasičskej jednotky na zdolávanie požiarov a vykonávanie záchranných prác,
• vybavenie členov hasičskej jednotky osobnými ochrannými pracovnými prostriedkami,
• akcieschopnosť hasičskej techniky a vecných prostriedkov,
• príjem a prenos správ a informácií na vykonávanie zásahovej činnostiĎAKUJEME VÁM
Cieľom spoločnosti je pripraviť každého jednotlivca na život v prostredí, v ktorom sa nachádza. Nevyhnutným predpokladom k tomu je neustále poznávanie prostredníctvom pohybu a pobytu v prírode. Obsah učiva je predovšetkým orientovaný na zvládnutie situácií vzniknutých vplyvom priemyselných a ekologických havárií, dopravnými nehodami, živelnými pohromami a prírodnými katastrofami. Zároveň napomáha zvládnuť nevhodné podmienky v situáciách vzniknutých pôsobením cudzej moci, terorizmom voči občanom nášho štátu. Cieľom oblasti je formovať ich vzťah k problematike ochrany svojho zdravia a života, tiež zdravia a života iných ľudí, poskytnúť žiakom potrebné teoretické vedomosti, praktické poznatky, osvojiť si vedomosti a zručnosti v sebaochrane a poskytovaní pomoci iným v prípade ohrozenia zdravia a života. Rozvinúť morálne vlastnosti žiakov, tvoriace základ vlasteneckého a národného cítenia, formovať predpoklady na dosiahnutie vyššej telesnej zdatnosti a celkovej odolnosti organizmu na fyzickú a psychickú záťaž v náročných životných situáciách.
Zapísala : Mgr. Mária Horváthov
12
Tri zlaté vlasy deda Vševeda
Dňa 12.6.2019 sa žiaci špeciálnych tried zúčastnili divadelného predstavenia v Spišskej Novej Vsi s názvom Tri zlaté vlasy deda Vševeda. Rozprávka o chudobnom Plavčíkovi, ktorý sa vybral na dlhú dobrodružnú cestu za tajomným dedom Vševedom, aby získal od neho tri zlaté vlasy a mohol sa tak oženiť s princeznou. Boli sme svedkami toho ako odvážny plavčík s pomocou troch sudičiek prekonal nástrahy a prekážky zlého kráľa. Nakoniec, aj v tejto rozprávke zvíťazilo dobro nad zlom...vytrvalosť, dobré srdce a láska boli tou najmocnejšou zbraňou proti zlu a pýche.
Po divadelnom predstavení sme sa presunuli do ulíc mesta, kde nechýbalo nakupovanie drobností a pochutnanie si na výbornej zmrzline.
Viera Brutovská.
Šport a my
Dňa 11. 06. 2019 sa už po jedenásty krát stretli žiaci našich špeciálnych tried na športovej súťaži „Šport a my“. Tejto súťaže sa zúčastnili aj žiaci ZŠ Gelnica, ŠZŠ Gelnica, ZŠ Nálepkovo a ZŠ s MŠ Helcmanovce. Spolu súťažilo 50 detí. Svoju zdatnosť si overili v troch disciplínach: skok do výšky, beh na 50 m a hod kriketovou loptičkou. Žiaci boli rozdelení do kategórii podľa veku. Veľké poďakovanie patrí sponzorom, ktorí nám pomohli zabezpečiť pitný režim, sladkosti, koláčiky a vecné ceny pre víťazov. Sponzori súťaže: Ing. Bronislava Ďurdíková (RŠ ZŠ Mníšek nad Hnilcom), Ing. Ľudovít Kujnisch (starosta obce Mníšek nad Hnilcom), Michal Šveda (riaditeľ Obecných lesov Mníšek nad Hnilcom), predajňa DISKONTO Mníšek nad Hnilcom a Ing. Ľuboš Lo̎ffler. Poďakovanie patrí aj učiteľom ZŠ za prípravu obvodnej športovej súťaže Mgr. V. Brutovskej, Mgr. J. Žigovi, Mgr. Ľ. Pavlíkovi a A. Macorligovej.
Blahoželáme aj našim oceneným žiakom : A. Dunkovej, M. Bandyovej, V. Bandyovej, P. Bandymu, S. Bandymu, K. Horváthovi, D. Šariškovi, V. Koňovej. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník súťaže.
Mgr. Lucia Kuzmová
MS v hokeji 2019
Žiaci športových krúžkov sa nechali zlákať atmosférou MS v hokeji v Košiciach. V piatok 17.5.2019 sme sa zúčastnili zápasu Slovensko – Francúzsko vo Fanzóne v Košiciach. Atmosféra bola fantastická. Zo zápasu sme odchádzali veselí a šťastní po výhre našich hokejistov, ktorí v tomto zápase uštedrili súperom 6 gólov.
Mgr. Moskálová, Mgr. Pavlík, Mgr. Žiga
2
Prehadzovaná trojíc
Aj tento rok sme prihlásili žiakov našej školy do športovej súťaže – „Prehadzovaná trojíc“, ktorú organizuje Slovenská volejbalová federácia. Po výhre našich žiakov v základnom kole sme sa 23.5. zúčastnili semifinálového kola Košického kraja na ZŠ s MŠ Želiarska v Košiciach. Naši žiaci sa po vyrovnaných zápasoch umiestnili na peknom 3. mieste.
Za reprezentáciu školy žiakom ďakujeme.
Našu školu reprezentovali: Šimon Löffler, Lenka Löfflerová, Tobias Moskál, Tobias Ginter Plachetka, Marco Šaršaň a Anna Švedová.
Mgr. Moskálová
3
Astro Show
Dňa 6.5.2019 k nám do Mníška nad Hnilcom zavítalo prenosné planetárium. Je to nafukovacia kupola s priemerom 6 metrov, ktorú sme umiestnili do spoločenskej miestnosti. V jej vnútri nám digitálny projekčný systém premietal obraz na celú plochu kupoly. Vďaka priestorovému efektu sme mohli zažiť zážitok ako v 3D kine. Spoločne sme skúmali tajomný svet vesmíru, sledovali pohyby planét po oblohe a riešili „záhady“ striedania dňa a noci. Pre mladších žiakov to boli prvé takéto informácie o vesmíre. Odniesli si domov zaujímavý zážitok.
Mgr. Lenďáková
Medzinárodný deň Rómov
8. apríl
„K´amende kavka hin:“
/ „U nás je to takto:“/
Medzinárodný deň Rómov si pripomíname 8. apríla. Vyhlásený bol v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfielde. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry.
Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevencii diskriminácie a upozorňovanie na problémy, ktorým v Európe čelia.
Medzinárodný deň Rómov má upozorňovať na potrebu upevňovania vzájomného rešpektu a spolupatričnosti v komunite i mimo nej.
Naša škola nebola výnimkou a tiež sme si pripomenuli tento deň s programom pre žiakov:
PROGRAM
10. apríl 2019
„U nás je to takto“
Čo môžem urobiť, aby bolo vo svete menej diskriminácie, predsudkov, či stereotypov?
- byť empatickí a vcítiť sa do druhých
- poznať našu vlastnú identitu
- pochopiť rozdiely v kultúre a spôsobe života
- nebyť ľahostajní a nevšímaví k prejavom sympatií k extrémizmu
- aktívne sa zapájať do boja proti diskriminácii a rasovej neznášanlivosti
- minimálne si všimnúť spolužiaka a pomôcť mu
Vystúpenie žiakov II. stupňa
Žiačka VI. A triedy Katarína Rašovská si pripravila krásne klavírne vystúpenie.
Žiaci VI. A Samuel Žiga, VII. A Stanislav Žiga a žiak IX. A triedy Aurel Pavol Plachetka si taktiež pripravili hudobné vystúpenie zmesou rómskych piesni a zahrali nám aj Rómsku hymnu.
Vystúpenie žiakov II. A
Žiaci druhého ročníka si pre starších spolužiakov pripravili bábkové divadielko „O troch prasiatkach“. Tomuto vystúpeniu predchádzalo množstvo časovo náročných prípravných aktivít. Žiaci si najprv prečítali klasickú verziu rozprávky, upravili si ju do modernej podoby, pripravili scenár a niektoré dialógy preložili do rómskeho jazyka. Rozdelili si úlohy, naučili sa texty. Dúfame, že svojich starších kamarátov zaujali a pobavili.
V druhej časti programu
si žiaci v skupinách overovali svoje znalosti zo Štátnych symbolov SR prostredníctvom pripravených pracovných listov a taktiež dopĺňali pracovné listy Rómskych symbolov kde správne odpovede mohli získavať v priebehu programu prostredníctvom prezentácie.
Štátne symboly SR - žiaci nemali menší problém, aby nemali znalosti o týchto symboloch.
Rómske symboly – pri týchto pracovných listoch sa žiaci dozvedeli niečo viac o kultúre a histórii Rómov o ich vlajke aj hymne.
Dozvedeli sa že, Rómska vlajka pozostáva z dvoch pruhov – spodného zeleného, symbolizujúceho prírodu a horného modrého, predstavujúceho oblohu, že v strede sa nachádza červené vozové koleso so šestnástimi špicami. Keďže také isté koleso je aj na štátnej vlajke Indie. Rómovia sa týmto spôsobom prihlásili ku krajine, z ktorej ich predkovia odišli pred tisícročím, že na používaní rómskej vlajky sa dohodli delegáti prvého Svetového rómskeho kongresu zo štrnástich krajín, ktorí sa stretli v apríli 1971 v Londýne, kde založili Svetovú rómsku úniu.
Taktiež sa dozvedeli o Hymne Rómov – „Opre Roma“ (Hor sa, Rómovia), ktorá známa aj pod názvami „Romale, čhavale“ a „Gelem, Gelem“, (prípadne „Delem, Delem“ a „Geľom, geľom“) má korene v pôvodnej ľudovej piesni balkánskych Rómov.
Za rómsku hymnu ju vyhlásili v roku 1971 na 1. Medzinárodnom zjazde Rómov v Orpingtone vo Veľkej Británii.
V závere programu boli ocenení účinkujúci žiaci vyrobenými odznakmi so symbolom Rómskej vlajky.
Jednoducho je to tak, že nie sme všetci rovnakí a líšia sa aj národnosti a rasy.
A aby sme si mohli navzájom porozumieť a spolu dobre vychádzať,
je dobre, keď toho o sebe vieme čo najviac.
Zapísali: Mgr. Mária Horváthová
Mgr. Andrea Pavlíková
16
Svetový deň vody
Deň vody 22. marec je Svetovým dňom vody. Keďže bez tejto drahocennej tekutiny by nebol možný život, snažíme sa na to upozorňovať vždy, keď sa vyskytne príležitosť. Preto žiaci prvého stupňa prišli v tento deň do školy v oblečení farby vody, teda v modrom. Bolo pre nich pripravených niekoľko aktivít – kvíz, prezentácia o vode, skladanie rybky a loďky z papiera, kvitnúce kvety vo vode, ochutnávka vody, puzzle, „kúzla“ s vodou a tiež si žiaci zasúťažili, kto z triedy urobí najväčšiu mydlovú bublinu. Každá trieda vytvorila plagát. Svetový deň vody splnil svoj účel a my môžeme len veriť, že čistá voda bude pre nás i naďalej samozrejmosťou.
Mgr. Ermová
12
Veľkonočné tvorivé dielne
V stredu 10.4. popoludní sa žiaci prvého stupňa základnej školy stretli na tradičných Veľkonočných tvorivých dielňach. Svoju zručnosť si vyskúšali pri vyrábaní veľkonočných dekorácií. Papierové vtáčiky a kuriatka, maľované, či olepované vajíčka a dekoračné venčeky sa veľmi vydarili. Výsledok práce ich veľmi potešil.
Jana Koporcová
7
DEŇ NARCISOV
Deň narcisov je jedinečná verejno-prospešná finančná zbierka Ligy proti rakovine. Už 23. rok ulice miest a obcí v jediný deň v roku – tentokrát 11. apríla (štvrtok) – zaplavia žlté narcisy. Každý, kto si narcis pripne na svoj odev, vyjadrí týmto gestom podporu a spolupatričnosť ľuďom, ktorí bojujú s rakovinou. Vhodením dobrovoľného príspevku do pokladničky dobrovoľníkov Dňa narcisov prispievajúci umožnia realizáciu projektov a programov, smerujúcich predovšetkým ku konkrétnej praktickej pomoci onkologickým pacientom a ich rodinám naprieč Slovenskom.
V tento deň ,,teda zajtra,“ by sme Vás chceli poprosiť o jednu vec – podporiť tento deň pripnutím žltého narcisu. Naši spolužiaci v žltých tričkách budú chodiť po triedach s pokladničkou a vy budete mať možnosť vhodiť do nej ľubovoľný príspevok a mohli sa tak pridať k veľkej rodinke narciskov.
Za všetky finančne príspevky vám vopred ďakujeme.
ŽIACI ZÁKLADNEJ ŠKOLY MNÍŠEK NAD HNILCOM
Zápis detí do 1. ročníka
Riaditeľstvo ZŠ, Mníšek nad Hnilcom 497 oznamuje rodičom, že zápis detí do 1. ročníka sa uskutoční dňa 10.04.2019 o 15:00 hod. v budove základnej školy.
Kedy zapísať dieťa do základnej školy?
Do prvého ročníka môže nastúpiť dieťa, ktoré v čase nástupu na povinnú školskú dochádzku dovŕši 6 rokov (do 31. 08. 2019). Zápisu sa zúčastňuje dieťa so zákonným zástupcom.
Na zápis je potrebné so sebou priniesť:
- občiansky preukaz zákonného zástupcu,
- rodný list dieťaťa,
- v prípade zdravotne postihnutého dieťaťa aj doklad o jeho zdravotnom postihnutí,
- poplatok za balíček školských pomôcok.
Testovanie 9-2019
V školskom roku 2018/2019 sa riadny termín Testovania 9 uskutoční 3.apríla 2019 (streda).
Náhradný termín testovania sa uskutoční 16. a 17. apríla 2019.
https://www.nucem.sk/dl/3878/Zakladne_informaci
https://www.nucem.sk/dl/3879/Specifikacia_testu_MAT_T9_2019_final_na_web.pdfe_T9_2019_final.pdf
https://www.nucem.sk/dl/3880/Specifikacia_testu_SJSL_T_2019_final_na_web.pdf
Okresné kolo PYTAGORIÁDY
Dňa 26. 3. 2019 sa naša žiačka Linda Fabiánová zúčastnila okresného kola Pytgoriády v Gelnici. Linduška bola jedinou úspešnou riešiteľkou školského kola, na ktorom bolo spolu 15 žiakov tretieho, štvrtého a šiesteho ročníka. Svoju šikovnosť ukázala aj na okresnom kole, kde sa stala tiež úspešnou riešiteľkou a obsadila 4. miesto vo svojej kategórii. Blahoželáme a ďakujeme jej za reprezentáciu našej školy a blahoželáme aj pani učiteľke Jane Koporcovej. Mgr.Jašminská
„Fašiangy, Turíce, Veľká noc ide, kto nemá kožúška zima mu bude.“
Obdobie fašiangov, to nie je len čas zábav, plesov, ale aj tradícií, ktoré sa zachovávajú v našom regióne dodnes. Fašiangy sú obdobím medzi Troma kráľmi (6.1.) a polnocou pred škaredou, teda Popolcovou stredou. Nasleduje 40 dňový pôst do Veľkého piatku, ktorý zaviedla katolícka cirkev. Ide o akýsi prechod medzi zimou a jarou. Toto obdobie bolo v minulosti typické aj tým, že ľudia mali menej práce okolo domu, hospodárstva a na poliach, preto sa častejšie organizovali svadby, zábavy a zabíjačky. Karnevalové masky mali okrem zábavnej funkcie aj ochranný význam, ľudia verili, že ich ochránia pred zlými silami, privolajú im šťastie, úrodu, plodnosť a pod.
Medzi tradičné fašiangové jedlá patrilo obradové pečivo – fánky, šišky, slanina s klobásou a huspenina.
Cestou tradícií sme sa v jedno štvrtkové popoludnie vybrali aj my, žiaci špeciálnych tried so svojimi učiteľmi (Mgr. Kuzmovou, Mgr. Brutovskou, Mgr. Žigom), ktoré sme si spríjemnili pečením fašiangových šišiek. Šišky boli veľmi chutné, lahodné – proste, také ako od babičky.
Mgr. Viera Brutovská
Bezpečne na internete
Dňa 26.2.2019 sa žiaci 1. stupňa ZŠ zúčastnili besedy na tému „Bezpečne na internete“ pod vedením učiteľky Mgr. Kluknavskej. Žiaci sa formou prezentácie a poučných videí oboznámili s tým, že internet je síce bohatým zdrojom informácii, ale má aj svoje temné stránky. Žiaci sa aktívne zapájali do diskusie a preberali rôzne nástrahy, ktoré na nich na internete číhajú od počítačových vírusov až po krádeže identity. Boli poučení o dodržiavaní základných zásad pri používaní internetu a komunikácii na sociálnych sieťach. V závere besedy každá trieda 1. stupňa zložila sľub, že budú dodržiavať pravidlá bezpečného používania internetu.
Mgr. Kluknavská
Okresné kolo Geografickej olympiády
Dňa 7. 2. 2019 si naši dvaja žiaci 6. ročníka, Daniel Kovalčík a Katarína Rešovská, preverili svoje vedomosti a zručnosti z geografie so žiakmi iných základných škôl. Spoločne sa stretli v priestoroch Gymnázia v Gelnici na okresnom kole „Geografickej olympiády“. Obaja žiaci dosiahli pekné výsledky. Katka Rešovská sa v konkurencii šiestakov a siedmakov umiestnila na krásnom 1.mieste a Daniel Kovalčík si vybojoval štvrté miesto. Obidvom účastníkom okresného kola gratulujeme za reprezentáciu našej školy.
Mgr. A. Ermová
Tvoríme z odpadu, chránime prírodu
Plastové výrobky nám síce uľahčujú život, ale s ich používaním je spojených veľa negatív. Veľké množstvo výrobkov z plastu končí ako odpad. Táto skutočnosť viedla žiakov prvého stupňa k zaujímavej aktivite. Žiaci pri svojej práci využili materiál, ktorý sa v škole a ich domovoch bežne vyskytuje a patrí medzi odpadové materiály. Fľaše, kelímky, rolky od toaletného papiera a rôzne plastové a papierové odpady vďaka svojej fantázii znova využili a dali im tak nový význam. Pod ich rukami tak z inak nepotrebného odpadu vznikli autá, pokladničky, roboty, lode, zvieratká, hodinky, ..... Žiaci si touto aktivitou uvedomili, koľko odpadu dokážu vyprodukovať za jeden deň. Zapamätali si, že medzi spôsoby ako zabrániť negatívnemu dopadu odpadu na životné prostredie je ich recyklácia a nové využitie.
Mgr. A. Ermová
19
Oznam
Riaditeľka ZŠ, Mníšek nad Hnilcom 497 z dôvodu stúpajúcej chorobnosti a na základe Metodického usmernenia č. 15/2005 – R MŠ SR, čl. 5 a odporúčania RÚVZ so sídlom v Spišskej Novej Vsi
vyhlasuje chrípkové prázdniny
od 08. 02. 2019 (piatok) do 12. 02. 2019 (utorok).
Vyučovanie sa začne v stredu 13. 02. 2019.
ŠKD a ŠJ pre žiakov základnej školy budú zatvorené.
Žiaci budú automaticky vyhlásení zo stravovania.