8. apríl
„K´amende kavka hin:“
/ „U nás je to takto:“/
Medzinárodný deň Rómov si pripomíname 8. apríla. Vyhlásený bol v roku 1990 na 4. kongrese Medzinárodnej rómskej únie (IRU). Prvé veľké medzinárodné stretnutie rómskych predstaviteľov bolo 7.-12. apríla v roku 1971 v Chelsfielde. Podľa odhadov žije v súčasnosti v európskych štátoch od sedem do 14 miliónov Rómov. Nesporne ide o najpočetnejšie etnikum bez vlastného územia na starom kontinente. Medzinárodný deň Rómov je oslavou rómskej kultúry a jej vplyvov na oblasti hudby, divadla, literatúry a tanca európskej kultúry.
Pri tejto príležitosti sa konajú rôzne kultúrne podujatia, ktorých cieľom je zvýšenie povedomia o ich kultúre, ochrane a podpore ľudských práv Rómov, prevencii diskriminácie a upozorňovanie na problémy, ktorým v Európe čelia.
Medzinárodný deň Rómov má upozorňovať na potrebu upevňovania vzájomného rešpektu a spolupatričnosti v komunite i mimo nej.
Naša škola nebola výnimkou a tiež sme si pripomenuli tento deň s programom pre žiakov:
PROGRAM
10. apríl 2019
„U nás je to takto“
Čo môžem urobiť, aby bolo vo svete menej diskriminácie, predsudkov, či stereotypov?
- byť empatickí a vcítiť sa do druhých
- poznať našu vlastnú identitu
- pochopiť rozdiely v kultúre a spôsobe života
- nebyť ľahostajní a nevšímaví k prejavom sympatií k extrémizmu
- aktívne sa zapájať do boja proti diskriminácii a rasovej neznášanlivosti
- minimálne si všimnúť spolužiaka a pomôcť mu
Vystúpenie žiakov II. stupňa
Žiačka VI. A triedy Katarína Rašovská si pripravila krásne klavírne vystúpenie.
Žiaci VI. A Samuel Žiga, VII. A Stanislav Žiga a žiak IX. A triedy Aurel Pavol Plachetka si taktiež pripravili hudobné vystúpenie zmesou rómskych piesni a zahrali nám aj Rómsku hymnu.
Vystúpenie žiakov II. A
Žiaci druhého ročníka si pre starších spolužiakov pripravili bábkové divadielko „O troch prasiatkach“. Tomuto vystúpeniu predchádzalo množstvo časovo náročných prípravných aktivít. Žiaci si najprv prečítali klasickú verziu rozprávky, upravili si ju do modernej podoby, pripravili scenár a niektoré dialógy preložili do rómskeho jazyka. Rozdelili si úlohy, naučili sa texty. Dúfame, že svojich starších kamarátov zaujali a pobavili.
V druhej časti programu
si žiaci v skupinách overovali svoje znalosti zo Štátnych symbolov SR prostredníctvom pripravených pracovných listov a taktiež dopĺňali pracovné listy Rómskych symbolov kde správne odpovede mohli získavať v priebehu programu prostredníctvom prezentácie.
Štátne symboly SR - žiaci nemali menší problém, aby nemali znalosti o týchto symboloch.
Rómske symboly – pri týchto pracovných listoch sa žiaci dozvedeli niečo viac o kultúre a histórii Rómov o ich vlajke aj hymne.
Dozvedeli sa že, Rómska vlajka pozostáva z dvoch pruhov – spodného zeleného, symbolizujúceho prírodu a horného modrého, predstavujúceho oblohu, že v strede sa nachádza červené vozové koleso so šestnástimi špicami. Keďže také isté koleso je aj na štátnej vlajke Indie. Rómovia sa týmto spôsobom prihlásili ku krajine, z ktorej ich predkovia odišli pred tisícročím, že na používaní rómskej vlajky sa dohodli delegáti prvého Svetového rómskeho kongresu zo štrnástich krajín, ktorí sa stretli v apríli 1971 v Londýne, kde založili Svetovú rómsku úniu.
Taktiež sa dozvedeli o Hymne Rómov – „Opre Roma“ (Hor sa, Rómovia), ktorá známa aj pod názvami „Romale, čhavale“ a „Gelem, Gelem“, (prípadne „Delem, Delem“ a „Geľom, geľom“) má korene v pôvodnej ľudovej piesni balkánskych Rómov.
Za rómsku hymnu ju vyhlásili v roku 1971 na 1. Medzinárodnom zjazde Rómov v Orpingtone vo Veľkej Británii.
V závere programu boli ocenení účinkujúci žiaci vyrobenými odznakmi so symbolom Rómskej vlajky.
Jednoducho je to tak, že nie sme všetci rovnakí a líšia sa aj národnosti a rasy.
A aby sme si mohli navzájom porozumieť a spolu dobre vychádzať,
je dobre, keď toho o sebe vieme čo najviac.
Zapísali: Mgr. Mária Horváthová
Mgr. Andrea Pavlíková