Vážení rodičia,
v súvislosti s výskytom vírusovej hepatitídy typu A v našej škole Vás žiadame, aby ste neodkladne kontaktovali ošetrujúceho lekára Vášho dieťaťa, ktorý Vám podá ďalšie pokyny.
Vážení rodičia,
v súvislosti s výskytom vírusovej hepatitídy typu A v našej škole Vás žiadame, aby ste neodkladne kontaktovali ošetrujúceho lekára Vášho dieťaťa, ktorý Vám podá ďalšie pokyny.
Dňa 17.11.2023 navštívili žiaci prvého stupňa našej školy zážitkovú galériu LaborARTorium v SNV.
Dokázali sa tam „zmenšiť“ a mohli sa tak pozrieť do očí veľkému mravcovi, pohladkať obrovského chameleóna alebo si odskúšať, ako sa žije takému škrečkovi. Skutočného hada a chameleóna sa odvážil pohladkať málokto.
Novembrový výlet v SNV sa páčil všetkým.
Mgr. Lenďáková, Mgr. Filická
Tak ako každé ročné obdobie, tak aj to jesenné má svoje čaro. Krásne farby listnatých stromov, meniaci sa šat prírody a príprava zvierat na zimný spánok, ale samozrejme i ŠARKANY. Neodmysliteľnou súčasťou jesene na našej škole bezpochyby patrí Šarkaniáda. Tento školský rok sa uskutočnila 14. novembra 2023, na ktorej sa zúčastnili žiaci prvého stupňa základnej školy a pár odvážlivcov z druhého stupňa. Ich nápadité šarkany vystúpili do výšin na Štecovej lúke a postarali sa o farebné divadlo na jesennej oblohe.
Na svoje si prišli zúčastnené deti, ktoré prevetrali svojich šarkanov. No nemožno vynechať ani rodičov, ktorí svoje ratolesti nielen sprevádzali, povzbudzovali, ale zároveň sa zhostili úlohy porotcov. Spolu s pani učiteľkami vybrali tých najlepších a najkrajších šarkanov. Hoc úloha to nebola ľahká, spoločnými silami sme došli k záveru a vyhlásili víťazov. Zúčastnení si tak mohli po skončení odniesť nielen sladkú odmenu za účasť, ale aj zaujímavé ceny.
Ďakujeme všetkým zúčastneným a tešíme sa znovu o rok.
Mgr. Štefánia Slovinská
Október nám pripomína jednu z najvzácnejších cností, ktorá môže byť zrodená v duši človeka. Je ňou úcta k starším. Úcta k starším by mala byť samozrejmosťou či už v rodine, na pracovisku, v dopravných prostriedkoch, jednoducho všade. Žiaci našej školy boli súčasťou príjemného popoludnia, na ktorom si krátkym kultúrnym vystúpením uctili starších obyvateľov obce.
Mgr.Ermová, Mgr.Filická
Národný inštitút vzdelávania a mládeže s vedomím, že kreatívne čítanie motivuje žiakov, aby rozprávali o knihách so silným príbehom, premýšľali o nich a spätne sa k nim vrátili, vyhlásili v mesiaci september projekty pre žiakov základných a stredných škôl zo Slovenskej a Českej republiky. Jedným z projektov, ktoré pripravil pri príležitosti októbra ako Medzinárodného mesiaca školských knižníc 2023 bol už 14.ročník česko-slovenského projektu Záložka do knihy spája školy. Národný inštitút vzdelávania a mládeže ho organizuje v spolupráci s Knižnicou Jiřiho Mahena v Brne. Hlavným cieľom je nadviazanie kontaktov medzi slovenskými a českými školami a zároveň podpora čítania na školách.
Ani naša škola nebola výnimkou a aj tento školský rok sa s radosťou opätovne zapojila do tohto projektu. Žiaci v priebehu celého mesiaca október usilovne pracovali na výrobe záložiek počas hodín literatúry, výtvarnej výchovy, pracovného vyučovania, rôznych záujmových útvarov i v rámci školskej akcie Medzinárodného dňa školských knižníc. Vytvárali záložky rôznych tvarov, veľkostí a pomocou ľubovoľnej techniky na vopred určenú tému, ktorou bol Inšpirujúci svet rozprávok, príbehov a básní.
Záložky boli zaslané na adresu nám pridelenej partnerskej školy – Základní škola Aloise Krála, Úštek, z Českej republiky. Vzájomne sme si vymenili stanovený počet záložiek. Z časti záložiek bola vytvorená nástenka na chodbe. Zvyšok záložiek bol rozdelený medzi žiakov. Každý, kto sa podieľal na tvorbe záložiek, tak bol zároveň obdarovaný záložkou od českého priateľa. Po zverejnení oficiálneho vyhodnotenia projektu nám Národný inštitút vzdelávania a mládeže zaslal diplom za čestné splnenie záväzkov voči svojej partnerskej škole.
Mgr. Štefánia Slovinská
Pri príležitosti Medzinárodného dňa školských knižníc sa naša školská knižnica zapojila do 19. ročníka súťaže „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ a zorganizovala v tomto dni aktivity pre žiakov školy zamerané na rozvoj vedomostí a čitateľskej gramotnosti.
Téma dňa: „Školská knižnica vám dáva priestor na to, aby ste boli výnimoční“.
Cieľom celoslovenského projektu bolo zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu i poznávaniu nového.
My sme si vybrali rozprávku, ktorú všetci dobre poznáme – Snehulienka a sedem trpaslíkov.
Žiaci 9. A triedy sa prezliekli za postavičky z rozprávky a pripravili pre mladších spolužiakov zaujímavé úlohy, ktoré bolo potrebné splniť kvôli vyslobodeniu Snehulienky z rúk zbojníkov. A aby sa všetko dobre skončilo, na každom stanovišti rozprávkové postavy navigovali mladších k splneniu úloh. Keďže každá skupina žiakov plnila úlohy v sprievode svojej pani učiteľky, všetky úlohy boli splnené do stanoveného termínu. Aj tému dňa sa nám podarilo naplniť, pretože tým, že sa už niekoľko rokov podieľame na príprave podujatí organizovaných školskou knižnicou, uvedomujeme si, že práve ona nám dáva priestor na to, aby sme všetci boli výnimoční!
Napísala Bibka Theiszová, žiačka 9. A triedy
"Zahučali hory, zahučali lesy, kdeže sa podeli moje mladé časy? Tak znejú slová krásnej piesne, ktorú si zaspieva nejeden senior.
A my – žiaci 9. A triedy - sme boli radi, že sme sa mohli zúčastniť „ Babieho leta“, ktoré pripravili seniori seniorom.
Miestna organizácia JDS pripravila v spolupráci s okresnou organizáciou JDS už 7. ročník okresnej prehliadky speváckych súborov seniorov s názvom BABIE LETO so spevom, na ktorom sa zúčastnilo celkom šesť speváckych zoskupení. Medzi nimi nechýbala ani spevácka skupina ROSA pri MO JDS Spišské Vlachy, ktorá mesto reprezentovala interpretáciou dychberúcich piesní.
Seniori v rámci podujatia pripravili aj výstavu ručných prác žien zo Spišských Vlách - ZLATÉ RUKY.
Podujatie bolo nádherné. Vypočuli sme si prekrásne staré piesne zo Spiša v prevedení talentovaných seniorov. Atmosféra bola výborná, každá skupina podporila potleskom výkony účinkujúcich. Skonštatovali sme, že sa máme ešte veľa učiť od“ tých skôrnarodených“, pretože celým éterom sa niesla pokora, úcta, uznanie a všadeprítomná dobrá nálada. Babie leto v meste tak osviežili nádherné tóny plné lásky a úcty.
Napísali žiaci 9.A triedy
Keď mi prišla karta narukovať,
dal som si muziku došikovať,
[:páni muzikanti, zahrajte mi čardáš,
prvého októbra rukovať mám.:]
A oni mi pekne začali hrať,
mne začali z očí slzy padať,
[:za mnou nezaplače otec ani matka,
ale budú plakať tri dievčatka.:]
Jedna bude plakať, mal som ju rád,
druhá bude plakať, bol som jej brat
[:a tá tretia plače, šej-haj, lebo musí,
lebo tá odo mňa prsteň nosí.:]
Prsteň, prsteň, prsteň, s modrým očkom,
čo mi dala milá pod oblôčkom,
[:pod oblôčkom dala, horko zaplakala,
bodaj by ťa nikdy nespoznala.:]
Tak znela pieseň – brancov, regrútov. Ich spev sa najviac rozliehal v predvečer 1. októbra. Každý rok v tomto čase nastupovalo na 24 - mesačnú základnú vojenskú službu tisíce chlapcov. Lúčenie s civilom bolo smutno-veselé. Zatiaľ čo mamičky a frajerky plakali, regrúti sa lúčili s civilom tak, akoby to bolo naveky.
Neskôr sa rukovalo štyrikrát v roku, potom dokonca šesťkrát. Už v samostatnom Slovensku bolo počuť spev lúčiacich sa regrútov čoraz častejšie, hoci dĺžka základnej služby sa stále skracovala. Napokon iba na šesť mesiacov. Koncom roku 2005 však vojenčine odzvonil umieračik. Ostali na ňu spomienky. Chvíľami nostalgické.
Aj my sme si pripomenuli odchod brancov na vojnu - pásmom piesní a hovoreného slova. Piesne zaspievali chlapci zo 7.A triedy s hudobným doprovodom ich spolužiaka a hovorené slovo predniesla žiačka 9. A triedy. Pásmo odprezentovali v triedach 1. stupňa, v špeciálnych triedach a v materskej škôlke. Vystúpenie bolo krásne, „divákom“ sa páčilo a to nás hreje najviac pri srdiečku. Splnili sme si stanovený cieľ - pripomenúť si udalosť spred niekoľkých rokov, zaspievať si tak odsrdca a potešiť mladších spolužiakov i našich vyučujúcich.
Napísala Anka Švedová, žiačka 9.A triedy
Powered by aSc EduPage