22. október 2018 bol pre našu školu opäť výnimočným dňom. Už po štrnástykrát sme si pripravili podujatie, ktorým žili žiaci i učitelia celý deň. Téma podujatia s názvom „Skutočné knižnice – skutočné vzdelávanie: 100 rokov od vzniku Česko-Slovenska“ všetkých zaujala.
Náš program pripravili a celý deň viedli a organizovali žiačky čitateľského krúžku. Prezliekli sa hneď ráno do kostýmov, ktoré našli na povalách svojich starých a prastarých mám, k tomu sa patrične učesali a nalíčili, a takto svojím zovňajškom navodili atmosféru spred niekoľkých desaťročí.
Program dňa bol nasledovný:
1.hodina
Oboznámenie žiakov školy s témou a historickými udalosťami prostredníctvom školského rozhlasu. Odtiaľ tiež znela hudba, ktorá korešpondovala s témou v piesni 100 let od Ewy Farnej.
Žiaci si prostredníctvom dostupnej literatúry zo školskej knižnice mohli prečítať o udalostiach z rokov 1918 až 2018 a zároveň v každej triede pozrieť pripravené prezentácie na interaktívnych tabuliach.
2. – 4. hodina v ročníkoch 0. – 4. + ŠpT 1, ŠpT 2 (špeciálne triedy)
Žiačky čitateľského krúžku pripravili zaujímavé „česko-slovenské“ stanovištia, na ktorých žiaci zábavnou formou plnili tieto pripravené úlohy:
1. Vlajky Česka a Slovenska – bolo treba vymaľovať, vyzdobiť rôznou technikou a dekoratívnymi pomôckami vlajky oboch krajín.
2. Pexeso – tu si žiaci mohli zahrať kolektívnu hru. Na obrázkoch dvojíc boli slovenské slová a ich synonymné české slová, resp. obrázky z českých a slovenských rozprávok.
3. Spartakiáda – v telocvični školy si žiaci pozreli ukážky československej spartakiády a spoločne si zacvičili vďaka hudobnému doprovodu a šikovnej cvičiteľke.
4. Mapa ČSR – do slepej mapy Československa zakresľovali mestá, rieky, pohoria i kultúrne pamiatky. Žiakom pomohla pomôcka skutočnej mapy Česka a Slovenska.
5. Piesne - žiaci hádali hudobné ukážky českej a slovenskej populárnej hudby , naučili sa spievať pieseň Holky z naší školky vďaka hudobnej ukážke a pripravenému textu.
6.Stratené obrázky – v miestnosti hľadali schované obrázky – mapky ČSR, budovy, hrady, zámky Slovenska i Česka.
7. Mince – žiaci sa oboznámili s ukážkami spoločných mincí z obdobia – 1918 – 1992 a kreslili návrhy „Mince storočia“.
8. Rozprávky – po ukážkach najvýznamnejších českých a slovenských rozprávok si žiaci pozreli animovanú českú rozprávku o krtkovi.
Tieto úlohy na jednotlivých stanovištiach žiaci absolvovali s pani učiteľkami podľa vopred vypracovaného časového harmonogramu.
2. - 4. hodina v ročníkoch 5. – 9. + Špt3, ŠpT4 (špeciálne triedy)
Pre pani učiteľky 2.stupňa bol pripravený rozvrh a námety na vyučovacie hodiny už týždeň vopred, aby sa na hodiny mohli dôkladne pripraviť.
Námety na vyučovacie hodiny pre učiteľov
1. Prezidenti Československa (vypísať mená, roky pôsobenia vo funkcii, fotoportréty...)
2. Dejiny Československa v kocke ( vypísať heslovite historické udalosti od r. 1918 – 2018, možno pridať aj fotodokumentáciu...)
3. Štátne symboly kedysi a dnes (nakresliť štátny znak, štátnu vlajku napr. z roku 1920 a dnes.)
4. Účastníci olympiád a majstrovstiev sveta ( vypísať naj... športovcov, jednotlivcov i tímy, možno pridať fotodokumentáciu.)
5. Česká a slovenská pieseň ( názvy piesní, texty piesní, speváci Československa...)
6. Česko - slovenské filmy, rozprávky ( názvy filmov, mená najvýznamnejších hercov Čiech a Slovenska, fotografie, obrázky z rozprávok, filmov...)
7. Peniaze a mince z rokov 1918 – 2018 ( oboznámiť sa so starými i súčasnými mincami, nakresliť návrh mince s témou 100.výročia ČSR.)
8. Slovenčina a čeština ( preložiť slovenský text do českého a naopak, hľadať synonymné slová slovenské alebo české, čítať české a slovenské texty, osemsmerovka, doplňovačka –česká alebo slovenská...)
9. Mapa Československa (zakresľovať do mapy mestá, pohoria, rieky, historické pamiatky...)
10. Slovenská a česká kuchyňa (recepty národných jedál oboch krajín, iné jedlá, obrázky...)
Z námetov si vyučujúci vybrali vhodné témy pre žiakov jednotlivých tried. Témy si dopredu naštudovali, pripravili obrazový materiál, prezentácie v powerpointe, vhodné knižné publikácie, dokonca p. učiteľka priniesla žiakom vlastnú zbierku mincí z obdobia Slovenského štátu, Protektorátu, ale i z obdobia socializmu.
Vybrané témy žiaci spracovali na výkresoch, z ktorých žiačky čitateľského krúžku vytvorili KNIHU k 100.výročiu vzniku republiky.
5. hodina –„ Módna prehliadka storočia“
- tak sme nazvali zaujímavú aktivitu, na ktorú sa žiaci mohli pripraviť vopred. Deň dopredu im bolo oznámené, že si majú priniesť rôzne kúsky oblečenia – také, aké nosili ich starí rodičia kedysi alebo aj starší v minulom storočí. Modelov bolo naozaj dosť a skutočne rôznorodých. Napríklad - modely 30. – 50.rokov – spoločenské oblečenia, modely z povojnových čias, zo socialistického obdobia, dokonca i divadelné kostýmy. Módnu prehliadku sme zrealizovali v triedach 2.stupňa.
Náš deň knižníc bol poučný, zábavný, tvorivý, obohacujúci a neopakovateľný.