Do galérie Halloween u nás boli pridané fotografie.
Halloween u nás
Medzinárodný deň školských knižníc
Slovenská pedagogická knižnica vyhlásila 13. ročník celoslovenského projektu s názvom:
„Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc
23. októbra 2017.
Celoslovenský projekt sa uskutočnil pod záštitou ministerky školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky Martiny Lubyovej.
Medzinárodný deň školských knižníc (International School Library Day) prvý raz vyhlásila Dr. Blanche Woolls, prezidentka Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), v roku 1999. Odvtedy sa uskutočňuje každoročne štvrtý októbrový pondelok. Tohoročnou témou Medzinárodného dňa školských knižníc bol „Deň Milana Rastislava Štefánika – zapojenie žiakov, učiteľov, rodičov a komunity“.
Cieľom celoslovenského projektu je zábavnými formami práce s knihou podporiť u žiakov dobrý a trvalý vzťah ku knihe, školskej knižnici a k čítaniu, poznávaniu nového.
Aj naša škola sa prihlásila do tohto projektu. Na Medzinárodný deň školských knižníc sme sa pripravovali už od začiatku mesiaca október. Navštívili sme rodisko Milana Rastislava Štefánika - Košariská a miesto jeho posledného odpočinku – Mohylu na Bradle. Chceli sme sa dozvedieť o tejto významnej osobnosti priamo v rodnom kraji ešte pred tým, než nadíde deň knižníc.
Po návrate domov sme z dostupných materiálov a už nami získaných vedomostí zhotovili nástenný panel s názvom Po stopách Milana Rastislava Štefánika. Aj ostatní žiaci školy mali vďaka nám možnosť zoznámiť sa s naším zámerom.
V školskej knižnici sa žiaci 7. -9. ročníka oboznamovali so životom a životným poslaním M. R. Štefánika prostredníctvom dokumentárneho filmu od Marcela Feraru Štefánik – neuveriteľný osud. Počas sledovania dokumentu si robili zápisky do zošitov.
Nadišiel očakávaný deň – 23.október 2017.
Program bol nasledovný:
Cieľ nášho dňa: zhotovíme 3 fotoalbumy Milana Rastislava Štefánika
(jeden žiaci 1. - 4. ročníka, druhý žiaci ŠpT- špeciálnych tried a tretí žiaci 5. - 9.ročníka)
1.hodina:
Rozhlasová relácia – význam a poslanie MDŠK, oboznámenie s témou, vyhlásenie
2. ročníka celoročnej súťaže O naj čitateľa školy a súťaže Strom poznania.
Čítajú starší mladším – vybraní žiaci 7. - 9.ročníka čítali žiakom 1. - 4. ročníka a žiakom v ŠpT1,2 pripravený materiál o M.R.Š.
2.hodina:
Pozrime si to aj v obrázkoch – tí istí žiaci pripravili prezentáciu v PowerPointe o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi pre žiakov 1. – 4. ročníka a ŠpT v ich triedach, v spoločenskej miestnosti pre žiakov 5. - 8. ročníka v spolupráci s pani učiteľkou Pohlyovou. Na mape sveta nám pán učiteľ Pavlík ukázal všetky cesty M. R .Štefánika.
3. – 4. hodina:
Tvoríme materiál do fotoalbumu – pod vedením triednych učiteľov pripravovali všetci žiaci školy „FOTOOBRÁZKY“ do spoločného fotoalbumu. Každý obrázok mal rozmer 21x15cm. Námety na fotoobrázky dostali žiaci vopred, takže si mohli premyslieť obsah i formu realizácie zadanej témy.
5.hodina:
Preverme si naše vedomosti - žiaci 5. - 9.ročníka sa opäť zišli v spoločenskej miestnosti, kde boli pre nich pripravené súťaže zmiešaných skupín.
V skupinách pracovali na testových otázkach o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi s názvom – vyber pravdivé výroky, na interaktívnom texte, kde mali dopĺňať správne slová súvisiace so životnými udalosťami M. R. Štefánika a skladali rozstrihaný text. Všetko riadili a vyhodnocovali žiaci 9.ročníka.
Na záver dňa sme si pozreli fotoalbum žiakov 5. -9. ročníka, ktorý určení žiaci 9. ročníka stihli dokončiť pod vedením triednej pani učiteľky Jašminskej. Ostatné dva albumy skompletizovali pani učiteľky Filická a Kuzmová.
Skonštatovali sme, že sme strávili zaujímavý deň plný nových poznatkov o zakladateľovi československej republiky, meteorológovi, pilotovi, diplomatovi, letcovi, generálovi francúzskej armády, ale hlavne človekovi, ktorý si zaslúži, aby sme si získané vedomosti o ňom stále rozširovali a nezabudli, že to bol Slovák, ktorého poznal a uznával celý svet vtedajšej doby.
Záložka do knihy spája školy
Slovenská pedagogická knižnica v Bratislave a Knižnica Jiřího Mahena v Brne vyhlásili k Medzinárodnému mesiacu školských knižníc 2017 8. ročník česko-slovenského projektu pre základné školy a osemročné gymnáziá
Záložka do knihy spája školy: Tajuplný svet knižných príbehov.
Medzinárodný mesiac školských knižníc (International School Library Month) vyhlásil v roku 2008 James Henri, prezident Medzinárodnej asociácie školského knihovníctva (International Association of School Librarianship), pri príležitosti 10. výročia Medzinárodného dňa školských knižníc (International School Library Day).
Aj naša škola sa prihlásila do spomínaného projektu už ôsmykrát.
Cieľom česko-slovenského projektu je nadviazanie kontaktov medzi českými a slovenskými základnými školami a osemročnými gymnáziami a podpora čítania prostredníctvom výmeny záložiek do kníh. Žiaci zo Slovenskej republiky vytvoria záložku do knihy, na ktorej ľubovoľnou technikou stvárnia tému česko-slovenského projektu Tajuplný svet knižných príbehov, a vymenia si ju so žiakmi z pridelenej partnerskej školy z Českej republiky. Výmenu záložiek môžu školy využiť k nadviazaniu spolupráce, kontaktov alebo poznávaniu života žiakov v Českej republike a zároveň aj ako prierezovú tému do Školského vzdelávacieho programu alebo ako súčasť školského projektu.
Na základe prihlášok boli z českých škôl a slovenských škôl vytvorené dvojice podľa druhu a typu školy a počtu prihlásených žiakov. Následne Slovenská pedagogická knižnica zaslala prihlásenej slovenskej i českej škole kontaktnú adresu pridelenej partnerskej školy a podrobné doplňujúce informácie o priebehu realizácie projektu.
Našou partnerskou školou sa stala Základná škola zo Žiliny na Martinskej ulici. Ešte ani raz nám nebola pridelená škola z Českej republiky, pretože do projektu sa stále zapojí viac škôl zo Slovenska ako z Českej republiky.
Vyhodnotenie česko-slovenského projektu: Česko-slovenský projekt bol ukončený 31. októbra 2017.
Záverečné vyhodnotenie česko-slovenského projektu bude zverejnené 30. novembra 2017 na webovom sídle Slovenskej pedagogickej knižnice (www.spgk.sk) a na webovom sídle Knižnice Jiřího Mahena v Brne (www.kjm.cz).
Exkurzia v Košiciach
13.10.2017 sa naši žiaci IX. A a VIII.A. triedy zúčastnili exkurzie v Košiciach za účelom prehliadky pod názvom Židovské Košice. V rámci nej sa dozvedeli veľa zaujímavého o židovskej kultúre, židovskom náboženstve i o hebrejských znakoch a ďalších symboloch židovstva. Pani lektorka, kt. nás sprevádzala nám tiež umožnila vstup do krasnej, zrekonštruovanej synagógy na Puškinovej ulici a ukázala nám aj synagógu na Zvonárskej ul., ktorá sa síce nezachovala, (kvôli požiaru v nej), ale to čaro duchovna rozhodne nestratila. Významným miestom, kt. sme tiež navštívili bola aj galéria Ľudovíta Felda v areáli synagógy na Puškinovej ulici. Ide o židovského výtvarníka, grafika a pedagóga, ktorý sám prežil utrpenie koncentračného tábora a zachytil to aj vo svojich dielach...
Mgr. Macejková
Vybíjaná žiakov 1. stupňa ZŠ
V stredu 18.10.2017 sa konalo okresné kolo vo vybíjanej žiakov 1.stupňa ZŠ. Keďže sa takáto súťaž pre žiakov 1.stupňa konala po prvýkrát, neskúsene a nedočkavo sme vchádzali do telocvične v Gelnici. V konkurencii šiestich družstiev sme si však počínali veľmi dobre a podarilo sa nám vybojovať pekné 3.miesto. Našu školu reprezentovali: Samuel Dudek, Andrea Lintnerová, Lenka Löfflerová, Patrícia Macorligová, Tobias Moskál, Tobias Ginter Plachetka, Vendelína Plachetková, Marco Šaršaň, Anna Švedová, Bibiana Theiszová, Alfréd Žiga. Naším malým športovcom ďakujeme za vzornú reprezentáciu školy.
Mgr. Petra Moskálová, Mgr. Ľuboslav Pavlík
Exkurzia
Dňa 26.10.2016 žiaci IV. ŠPT navštívili Banícke múzeum v Gelnici. Prezreli si expozíciu z histórie baníctva od 13. storočia a z histórie Gelnice ako aj ukážky približujúce životný štýl obyvateľov mesta a okolitých obcí v minulosti. Zaujala ich aj výstava ľudových krojov z Kojšova.
A. Kujnischová
Šarkaniáda
ŠARKANIÁDA
Kde bolo, tam bolo, bola jedna obec, v ktorej boli ľudia veľmi smutní. Jeden chlapec sa rozhodol, že pošle pre všetkých úsmev na oblohu, aby boli veselší. Tak aj urobil. Onedlho sa na oblohe zjavil ďalší úsmev, potom ďalší a ďalší, až tých úsmevov bola plná obloha. Ľudia začali dvíhať hlavy smerom hore a začali sa usmievať. Odvtedy lietajú šarkany na oblohe a svojim úsmevom všetkých rozveselia.
Rozveselili a potešili aj nás v jeden pekný jesenný deň – 19.10.2017. V sprievode krásnej prírody a šumenia vetra sa po celom neďalekom kopci ozýval detský smiech a džavot.
Odborná porota mala hlavu v smútku, pretože vybrať najkrajšieho, či najoriginálnejšieho šarkana bolo nesmierne ťažké. Nakoniec to dopadlo takto:
NAJKRAJŠÍ ŠARKAN: 1. miesto – Anna Švedová, 3.A
2. miesto – Bibiána Theiszová, 3.A
3. miesto – František Plachetka, 4.A
NAJORIGINÁLNEJŠÍ ŠARKAN: 1.A trieda
NAJMENŠÍ ŠARKAN: Patrícia Macorligová, 3.A (2 cm)
NAJVÄČŠÍ ŠARKAN: 1.B trieda (5 m)
TRIEDA S NAJVYŠŠÍM POČTOM ŠARKANOV: 3.A trieda (19 ks)
NAJVYŠŠIE LETIACI ŠARKAN: Miriam Mattová, 2.A
Rýchle nohy žiakov, odhodlanie a túžba vidieť lietajúcich šarkanov v povetrí, prekonali všetky očakávania. Už teraz sa tešíme na ďalší ročník Šarkaniády.
Mgr. Pavlíková
Týždeň zdravej výživy
Už tradične je jeden októbrový týždeň venovaný zdravej výžive. V tomto školskom roku sme sa zapojili do dvoch projektov Hovorme o jedle a Hravo ži zdravo. Výtvarné práce, ktoré vznikli na hodinách výtvarnej výchovy na tému „Chutné maľovanie“ budú zaslané do súťaže o vecné ceny. Čerstvé ovocie a zeleninu ochutnávali žiaci na hodinách prvouky. Aktivita priniesla niektorým žiakom aj možnosť spoznať chute a vzhľad ovocia, ktoré bežne nekonzumujú. V závere týždňa sa žiaci 5.A triedy podujali pracovať na úlohách projektu Hravo ži zdravo a tým získať možnosť vyhrať zaujímavú cenu pre celú triedu.
Mgr. Lenďáková
Divadelné vystúpenie
PREŠIBANÝ KOCÚR V ČIŽMÁCH
Dňa 12.10.2017 sa žiaci MŠ a ZŠ Mníšek nad Hnilcom zúčastnili divadelného predstavenia Prešibaný kocúr v čižmách v podaní mladých hercov z Mestského divadla v Rožňave ACTORES. Bola to známa slovenská ľudová rozprávka na motívy Pavla Dobšinského okorenená vtipom a humorom, popretkávaná piesňami, prísloviami, porekadlami a ľudovými obyčajmi. Hlavným hrdinom bol múdry a odvážny kocúr, ktorý rozumel nielen ľudskej reči, ale aj srdcu človeka.
Európsky deň jazykov
Aj v tomto školskom roku sme si koncom septembra pripomenuli Európsky deň jazykov. Európska únia disponuje skutočným jazykovým bohatstvom: používa sa v nej 23 úradných jazykov a viac ako 60 regionálnych alebo menšinových jazykov pôvodných komunít. Nesmieme zabudnúť ani na jazyky, ktorými hovoria občania pochádzajúci z iných krajín.
V deň oslavy jazykovej rôznorodosti skupina žiakov pracovala na novom eTwinningovom projekte. Učili sa používať on-line nástroj na vytváranie komixu – jedného z najpopulárnejších literárnych žánrov súčasnosti. Na posledných hodinách sa všetci žiaci druhého stupňa zapojili do súťažného kvízu. Kvízové otázky rôznej náročnosti riešili zmiešané súťažné družstvá. Zaujímavé témy zamerané na všeobecný prehľad, obrázkové doplňovačky, jazykové chytáky pripravili pani učiteľky jazykov: Mgr. Pohlyová, Mgr. Macejková, Mgr. Wencelová a Mgr. Lenďáková.
Víťazné družstvá získali sladkú odmenu, s ktorou sa podelili aj s ostatnými súťažiacimi.
Pasovačka prvákov
Tento školský rok privítal našich prváčikov kráľ až z ďalekého Madagaskaru.
Zvieratká z džungle spolu so skupinkou tučniakov prijímali žiakov prvého ročníka medzi žiakov našej školy. každý prváčik musel sľúbiť, že bude poslúchať pani učiteľku, vzorne sa učiť a reprezentovať školu. A keďže ešte nevedeli písať, svoj sľub potvrdili odtlačkom prsta.
Veríme, že všetci dodržia svoj sľub.
Do galérie Pasovačka prvákov boli pridané fotografie.
Európsky týždeň športu
- Posledný septembrový týždeň bol vyhlásený za Európsky týždeň športu. Preto sme sa vo štvrtok 28.9.2017 rozhodli pri tejto príležitosti usporiadať beh žiakov a učiteľov našej školy. Pri starej pekárni sme si dali rozcvičku a rozbehli sa smerom k obecným chatkám. Každý zvolil tempo podľa vlastných schopností a kondície. Niektorí si zabehli ďalej, no najdôležitejšie bolo, že sme sa všetci stretli na chatkách s úsmevom na tvári, kde nás čakalo malé občerstvenie. Ďakujem všetkým zúčastneným pani učiteľkám, žiakom i rodičom, ktorí aj tentokrát prispeli k dobrej nálade a príjemne strávenému popoludniu.Mgr. Petra Moskálová
Biela pastelka
Biela pastelka 2017
Biela pastelka je verejná zbierka, ktorá aj vďaka vašej pomoci zlepšuje životy tých, ktorí sa ocitli v neľahkej životnej situácii. Cieľom zbierky je získanie finančných prostriedkov na podporu ľudí so zrakovým postihnutím.
A preto aj tento rok sa naše usilovné žiačky zapojili do dobročinnej zbierky s názvom ,,Biela pastelka.“ Dňa 22. septembra 2017 vyzbierali finančné prostriedky pre potreby nevidiacich. Výnos zbierky je určený na špeciálne výcvikové programy zamerané na výuku chôdze s bielou palicou, čítania a písania brailovým písmom a iných špeciálnych zručností.
Týmto ďakujeme všetkým, ktorí prispeli a pomohli tak tým, ktorí to potrebujú.
Mgr. Michaela Filická
Slávnostné otvorenie šk.roka 2017/2018
Dopravný kurz
Dopravný kurz – výchova k bezpečnosti v cestnej premávky
V každodennom živote sa žiaci stávajú účastníkmi cestnej premávky ako chodci, korčuliari, kolobežkári, cyklisti, cestujúci v prostriedkoch hromadnej alebo osobnej dopravy a pod.
Okrem pozitívnych stránok má doprava a motorizmus aj veľa záporných stránok. Neúmerný je počet dopravných nehôd, ktorých účastníkmi sú deti v mladšom a staršom školskom veku.
Základné vedomosti, zručnosti a návyky zamerané na bezpečné správanie sa v rôznych dopravných situáciách získavajú deti najmä prostredníctvom školy.
Učivo tematiky Dopravná výchova je povinnou súčasťou výchovy a vzdelávania žiakov základných škôl. Úlohou výchovy k bezpečnosti v cestnej premávke v škole je postupne pripraviť deti na samostatný pohyb v cestnej premávke – ako chodcov alebo cyklistov – pričom je potrebné mať na zreteli aj aspekt výchovy budúcich vodičov motorových vozidiel.
Naši žiaci preto absolvovali 21.06.2017 dopravný kurz. Nulťáci, prváci a druháci získali preukaz chodca a tretiaci spolu so štvrtákmi získali preukaz cyklistu.
Mgr. Andrea Pavlíková
ŠKOLA V PRÍRODE
I tento rok naši žiaci ,,druháci, tretiaci a štvrtáci,“ prežili krásnych päť dni v škole v prírode, v prekrásnom prostredí na okraji Spišskej Magury, v obci Vyšné Ružbachy. Niektorí z nich boli po prvý krát týždeň bez rodičov, no zvládli to na výbornú. Aj vďaka skvelému personálu z penzióna Sonja, ktorý nám bol vždy plne k dispozícii a vďaka super animátorom Matúšovi a Janke z projektu MINILIGA TALENTOV, ktorí nám ponúkli najkvalitnejšie služby. Vďaka ním bola atmosféra v ŠVP vynikajúca, k čomu prispel svojou ochotou aj zdravotník Roman.
Každé popoludnie mali deti vyplnené aktivitami, ktoré si pre nich pripravili už spomínaní animátori. Súťažilo sa a okrem zručností, ako sú šikovnosť, rýchlosť, vynaliezavosť, obratnosť, prehlbovali si aj vedomosti. Veľký úspech u detí mala športová hra, v ktorej si s nimi zasúťažili aj ich pani učiteľky. Nezabudnuteľná prednáška o olympijských hrách, následné aktivity spojené s touto tematikou, kúpanie v bazéne, športové hry, discotéka, výlet do prírody – turistika a hlavne, utužiť kamarátske vzťahy.....to všetko mali možnosť zažiť naši žiaci. Po týždni sa do školy vrátili novými zážitkami.
ĎAKUJEME za super týždeň Minilige Talentov a aj naším deťom za disciplinované správanie, nadšenie a radosť, ktoré boli pre nás najväčšou odmenou.
Školský výlet II.A a IV.A
Školský výlet II.A a IV.A
Dňa 20.06.2017 sme navštívili Spišský hrad, ktorý je nielen krásou nášho Slovenska, ale i kultúrnou pamiatkou UNESCA. Náš výlet sa nám perfektne vydaril. Slnečné počasie, dobrá nálada a túžba za novým poznaním nás viedla celým dňom. Pani sprievodkyňa nás oboznámila s novými informáciami o hrade. Mali sme možnosť vyskúšať si mučiareň a zistiť, čo všetko sa udialo za čias našich predkov. Nádherné hradby nás zaujali svojou mohutnosťou, odvážili sme sa dokonca vyliezť aj na vežu, kde sme mohli obdivovať krásu okolia.
Na hradnom nádvorí nás potešili suveníry, ktoré sme si na pamiatku zakúpili. Po krásnom čase strávenom na hrade sme zavítali do Detského sveta, kde si pre nás animátori pripravili originálne a zábavné popoludnie.
Bol to výlet plný nových zážitkov, spoznávania i obdivovania slovenskej krásy. Tešíme sa aj nabudúce.