Jarné upratovanie areálu a blízkeho okolia školy.
Deň Zeme
- 19
Exkurzia
Po dvoch rokoch sme opäť oživili tradíciu a vybrali sa so žiakmi 8. a 7. ročníka na exkurziu do synagógy v Košiciach. Opäť nás čakal zaujímavý výklad pani Teššerovej, ktorá nám okrem židovského chrámu a histórie ukázala aj galériu Ľ. Felda (židovský maliar, kt. prežil holokaust), ktorá je súčasťou nádvoria synagógy. Neskôr sme sa ešte presunuli do archeologického múzea - Dolná brána na Hlavnej ulici. Tu sme absolvovali interaktívnu prehliadku, kde nám sprievodca ukázal ako vyzerali Košice kedysi a previedol nás chodbami pod Hlavnou ulicou.Verím, že sa tieto historické pamiatky žiakom páčili a budúci rok sa sem prídeme pozrieť znovu.
Mgr. Oľga Macejková
22
Oznam pre rodičov
Vážení rodičia, dňa 17. 4. 2023 (pondelok) budú mať žiaci školy voľno.
Zápis detí do 1. ročníka ZŠ
O Z N A M
pre rodičov budúcich prvákov
Riaditeľstvo Základnej školy, Mníšek nad Hnilcom 497 oznamuje rodičom budúcich prvákov, že zápis detí do základnej školy sa uskutoční dňa 13. 4. 2023 (štvrtok) o 14:00 hod.
Zápis sa uskutoční za prítomnosti dieťaťa.
Rodič na zápis musí doniesť rodný list dieťaťa.
Okresné kolo Geografickej olympiády
Úspešní riešitelia školského kola GO sa vo štvrtok 30.3.2023 zúčastnili okresného kola GO, kde si porovnali svoje teoretické vedomosti s viac ako 50timi žiakmi ostatných škôl nášho okresu. Súčasťou testu bola aj praktická časť zameraná na prácu s atlasom či krátka časť o miestnej krajine. Spomedzi veľkej konkurencie si Samuel Dudek, žiak 8.ročníka, vybojoval krásne 1.miesto, čím ako úspešný riešiteľ postúpil na krajské kolo. Našu školu reprezentovala aj Lenka Löfflerová, Michaela Džerengová a Tomas Andraško, ktorým sa síce nepodarilo umiestniť na medailových pozíciách, no súťažou získali novú skúsenosť a o rok budú mať možno viac šťastia. Samkovi prajeme veľa úspechov na krajskom kole.
Mgr.Antónia Ermová
Krajské kolo Dejepisnej olympiády
Začiatkom apríla, t.j. 3.4.2023 sa konalo krajské kolo dejepisnej olympiády. Súťažiaci sa stretli v Košiciach na FF UPJŠ, aby si vo svojich kategóriách opäť mohli overiť vedomosti nie iba z preberaného učiva, ale aj v oblasti regionálnej histórie, či histórie vedy a techniky od praveku po súčasnosť. Našu školu úspešne reprezentoval Samuel Dudek, žiak 8. ročníka. Samkovi patrí veľká gratulácia k dosiahnutému úspechu a veríme, že v úspešnej realizácii bude pokračovať aj v novom školskom roku.
Mgr. Oľga Macejková
Veľkonočné tvorivé dielne
Každoročné Veľkonočné tvorivé dielne žiaci využili na vytvorenie veselých veľkonočných ozdôb. Povrázkové kraslice, kartónové kuriatka, bavlnkové vtáčiky, servítkoví zajkovia, košíčky s jarnými kvetmi si vzali žiaci domov, aby im vytvorili sviatočnú pohodu. Vytváranie ozdôb žiakov zaujalo a právom boli pyšní na svoje dielka.
16
Informácie pre žiakov a ich rodičov (zákonných zástupcov) k celoslovenskému testovaniu žiakov 9. ročníkov ZŠ v šk. r. 2022/23
Termín testovania:
Celoslovenské testovanie žiakov 9. ročníkov ZŠ sa uskutoční dňa 22. marca 2023 (streda) v súlade s platným znením § 155 a 156 zákona č. 245/2008 vo všetkých základných školách, gymnáziách s osemročným vzdelávacím programom (žiaci 4. ročníka osemročného vzdelávacieho programu) vrátane žiakov so zdravotným znevýhodnením.
Testovanie sa uskutočňuje za účelom poskytnúť spätnú väzbu a komplexnejší obraz o testovaných predmetoch, ktorý môže pomôcť pri skvalitňovaní vzdelávania, objektívne porovnať výkony jednotlivých žiakov a poskytnúť im tak informáciu o ich výkone v testoch z jednotlivých predmetov, na základe výsledku v testovaní môže byť žiak prijatý na strednú školu bez prijímacej skúšky, (ak túto možnosť zaradí riaditeľ strednej školy do podmienok prijímacieho konania v súlade s § 65 ods. 5 školského zákona).
Testované učivo zodpovedá príslušným vzdelávacím štandardom testovaných predmetov deklarovaných v Štátnom vzdelávacom programe pre nižšie stredné vzdelávanie.
Náhradné testovanie sa uskutoční 4 apríla 2023 (štvrtok) Je určené žiakom, ktorí sa z objektívnych dôvodov nemohli zúčastniť testovania v riadnom termíne. Po komunikácii so zákonnými zástupcami jednotlivých žiakov škola pri prihlasovaní žiaka uvedie, či sa na testovaní v náhradnom termíne zúčastní. Ak sa nezúčastní, uvedie dôvod neúčasti.
Povolené pomôcky: modré guľôčkové pero, kalkulačka(ktorá umožňuje základné počtové výkony a nedokáže vykresľovať grafy, zjednodušovať algebrické výrazy obsahujúce premenné, počítať korene) , rysovacie pomôcky (ceruzka, kružidlo, uhlomer, pravítko)
Zakázané pomôcky: mobilné telefóny, smart hodinky, iné elektronické zariadenia mat.-fyz. tabuľky, výpisky, študijné materiály, učebnice a pod.
V nižšie uvedených odkazoch nájdete dokumenty k tomuto testovaniu:
https://www2.nucem.sk/sk/merania/narodne-merania/testovanie-9
Špecifikácia testu z matematiky
https://www2.nucem.sk/dl/5360/T9_2023_specifikacia%20testu_MAT.pdf
Špecifikácia testu zo slovenského jazyka a literatúry
https://www2.nucem.sk/dl/5359/T9_2023_specifikacia%20testov_VUJ.pdf
Časový harmonogram
Matematika – certifikačný test
08.00 – 08.10 h (10 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie odpoveďových hárkov z matematiky
08.10 – 08.20 h (10 minút) – rozdanie testov, oboznámenie sa s testom
08.20 – 09.50 h (90 minút) – administrácia testu z matematiky
09.50 – 09.55 h (5 minút) – zozbieranie testov a OH
09.55 – 10.20 h (25 minút) – prestávka
Slovenský jazyk a literatúra – certifikačný test
10.20– 10.25 h (5 minút) – úvodné pokyny k testovaniu a rozdanie OH zo slovenského jazyka a lit.
10.25– 10.35 h (10 minút) – rozdanie testov, oboznámenie sa s testom zo slov. jazyka
10.35 – 11.45 h (70 minút) – administrácia testu zo slovenského jazyka a literatúry
11.45 – 11.50 h (5 minút) – zozbieranie testov a OH
11.50 – koniec testovania
Druhé kolo volieb zástupcov rodičov do Rady školy pri ZŠ, Mníšek nad Hnilcom 497
Vážení rodičia,
dňa 20. 02. 2023 (pondelok) v čase od 14:00 hod. do 15:00 hod. sa uskutoční druhé kolo volieb zástupcov rodičov do Rady školy pri Základnej škole, Mníšek nad Hnilcom 497 v priestoroch budovy školy.
Rodičia, ktorí nemôžu prísť v tomto čase, môžu odvoliť aj v priebehu dňa (v čase od 7:30 hod.) vo vestibule základnej školy.
Všetky ďalšie informácie boli zaslané do rodičovského konta EduPage resp. odovzdané žiakom v papierovej forme prostredníctvom triednych učiteľov.
Vopred ďakujeme za účasť na voľbách a za Vašu spoluprácu.
Ing. Bronislava Ďurdíková - RŠ
Dejepisná olympiáda
8.2.2023 sa v priestoroch Gymnázia v Gelnici konalo okresné kolo Dejepisnej olympiády. Neodradili nás ani chrípkové prázdniny a našu školu reprezentoval žiak 8. ročníka, Samuel Dudek. Napriek veľkej konkurencii sa môžeme tešiť a Samkovi zagratulovať, že vo svojej kategórii vybojoval krásne 2. miesto. Zabezpečil si tak aj postup do krajského kola DO, ktoré sa uskutoční v apríli. Samkovi teda želáme ešte veľa chuti do učenia a držíme palce v ďalšom kole.
Mgr. Oľga Macejková
EUROPEŇAŽENKA
Či už chceme, alebo nie, svet sa točí okolo peňazí. Čím skôr sa naučíme, ako sa k nim správať, ako s
nimi zaobchádzať, tým lepšie pre nás.
Budú slúžiť ony nám a nie my im.
Spočítať peniaze v peňaženke je jednoduché. Zložitejšie je už zaobchádzanie s nimi, pochopenie princípu
bohatstva a chudoby či súvislostí spojených s bankou alebo poisťovňou.
Poznáte naše peniaze? Viete koľko je druhov eurobankoviek, euromincí a akej sú farby?
Aj takéto zadanie mali žiaci. Hravou formou žiaci troch špeciálnych tried v školskej súťaži
EUROPEŇAŽENKA určovali a triedili euromince, poznávali eurobankovky, počítali príklady.
Najlepšími riešiteľmi sa stali:- I. ŠPT - Radoslav BANDY
- II. ŠPT - Július BANDY
- III. ŠPT – Marianna HORVÁTHOVÁ
Peniaze nám umožňujú slušne žiť, uspokojovať svoje potreby, plniť si svoje sny a ciele.
Samy o sebe nie sú ani dobré ani zlé. Sú normálnym nástrojom v rukách človeka.
Záleží na rozhodnutí každého z nás, ako s peniazmi naloží, ako ich použije.31. 01. 2023
Zapísala: Mgr. Mária Horváthová
13
Okresné kolo Olympiády v anglickom jazyku
Dňa 19.1.2023 sa v Gelnici uskutočnilo okresné kolo OAJ.
Našu školu reprezentovali dve žiačky. V kategórii 1A obsadila Miriam Mattová krásne 2. miesto. Bibiana Theiszová skončla štvrtá v kategórii 1B a od umiestnenia na treťom mieste ju delilo iba pol boda.
Obom dievčatám srdečne gratulujeme.
Mgr. Lenďáková
STRIDŽIE DNI
Dlhé zimné večery zvyšujú našu chuť zabaliť sa do deky a pri voňavom čaji čítať si. V minulosti však predslnovratové dni neboli ani zďaleka takéto pokojné. Predlžovanie noci na úkor denného svetla v našich predkoch vyvolávalo predstavy o nadvláde nepriaznivých síl, pred ktorými bolo potrebné chrániť celé hospodárstvo.
Nočná obloha bola plná lietajúcich stríg, ktoré mohli svojimi čarami uškodiť nielen ľuďom, ale i zvieratám. Na ochranu pred zlom preto obyvatelia dedín vykonávali rôzne magické úkony s použitím cesnaku, kríža a svätenej vody.
Zvýšená aktivita nepriaznivých síl sa viazala hlavne na „stridžie dni“, ktoré začínali na Katarínu (25.11.) a končili v deň zimného slnovratu, na Tomáša (21.12.). Za obdobie popretkávané zlými čarami a mágiou sa tak považovali aj Ondrej (30. novembra), Barbora (4. decembra), Mikuláš (6. decembra) a Lucia (13. decembra).V tieto dni mali ženy zakázané priasť, tkať, šiť a párať perie. Žena, ktorá vošla ráno prvá do cudzieho domu, bola považovaná za strigu. Keď vošiel do domu muž v kožuchu, znamenalo to chorobu. Predvianočné obdobie bolo plné ochrannej a ľúbostnej mágie , dodržiavania poverových príkazov a zákazov. Mládež využívala tento čas na spoločné hry, zábavy, spevy piesní, tance a ľúbostné čary.
Keďže sa ľudovým tradíciám venujeme aj v našej škole, a zvlášť zvyklostiam na stridžie dni, rozhodli sme sa odprezentovať ich v triedach 1. – 4. ročníka a v materskej škôlke.
Postupne, ako sa v kalendári objavovali jednotlivé mená, šikovné žiačky sa prezliekli do určených kostýmov, naštudovali si teóriu jednotlivých stridžích dní a mohli sa vybrať do priestorov a tried školy.
Mgr. Magdaléna Pohlyová
KATARÍNA – 1. stridží deň
KATARÍNA – 1. stridží deň
V ľudových predstavách sa chápal deň Kataríny ako prvý stridží deň, začiatok zimy. Pastieri trúbením a práskaním bičmi vyháňali strigy z dediny na krížne cesty, ľudia sa chránili pred nepriaznivými silami jedením cesnaku a robením kríža na dverách. Do domu nesmela ako prvá vkročiť cudzia žena, inak by sa obyvateľom domu „zbierali“ prsty na rukách v čase letných prác a po celý nasledujúci rok by sa rozbíjal riad.
Mládenci v tento deň zvykli skrývať náradie z domov dievčat, neraz sa stalo, že hospodár si ráno našiel voz na streche domu alebo svoj drevený záchod vo dvore suseda. Na Katarínu sa konali posledné tanečné zábavy pred nastávajúcim adventom, na ktorých sa často tancovalo až do rána. V živote roľníkov to bol aj deň, kedy sa definitívne zakončilo pasenie dobytka a započalo sa so strihaním oviec. Svoju mzdu dostali paholkovia, honelníci, pastieri a ak sa rozhodli, mohli aj zmeniť službu.
ONDREJ - 2. stridží deň
Deň ONDREJA - 2. stridží deň - sa spájal najmä s veštbami týkajúcimi sa vydaja.
Dievčatá v tento deň magickými úkonmi zisťovali, kedy sa vydajú, ako bude ich nastávajúci vyzerať i to aký bude jeho pôvod. Budúcoročný vydaj sa predpovedal polnočným klopkaním na chlieviky, počet poklopaní do zakrochkania znamenal roky do vydaja. Pre zistenie mena svojho nastávajúceho, dievčence varili halušky s lístočkami, na ktorých boli napísané chlapčenské mená.
Prvý lístoček, ktorý vyplával, predpovedal meno budúceho manžela. Ak dievča použilo hrniec, v ktorom sa ešte nikdy nevarilo a ak múka na halušky či drevo na oheň boli ukradnuté, najlepšie z domu kde mali Ondreja, čary mali byť účinnejšie.
Pre zistenie povolania svojho budúceho muža, liali dievčence roztavené olovo cez ucho kľúča do nádoby so studenou vodou. Ak malo olovo tvar pušky, mal byť poľovníkom alebo vojakom, tvar kolesa poukazoval na kolára...
„Ondreju, Ondreju,
Tebe olovo leju,
dajže mi, Ondreju, znať,
s kým ja budem pri oltári stáť.“
Okrem pradenia a ranných návštev žien, boli v tento deň zakázané aj práce v hore.
BARBORA – 3. stridží deň
Svätá Barbora ťahá sane do dvora ......
Aké je počasie na Barboru, také býva až do Vianoc ....
Po svätej Baruši daj pozor na uši.
4.decembra je v kalendári meno – Barbora. Je to tretí stridží deň. Je patrónkou baníkov.
Po dedine chodili dievčatá odeté do bieleho s pomúčenou tvárou a symbolicky zametali obydlie husím perím alebo metlou, čím „vymetali“ nečisté sily z domácností.
Platil zákaz ranných návštev žien, pradenia, šitia, párania peria.
V ľudovej tradícii sa na tento deň viaže zvyk rezania čerešňových vetvičiek. Vkladali sa do vody, aby do Vianoc rozkvitli. Dievčatá verili, že ak im vetvička rozkvitne, do roka sa vydajú.
Barborky svoju návštevu ukončili spoločným tancom. Zvyčajne chodievali v skupinách po štyroch až šiestich barborkách.
MIKULÁŠ – 4. stridží deň
Mikuláš je v súčasnosti asi najznámejším zo stridžích dní. Deti si večer položia na oblok vyumývané čižmy a ráno v nich nájdu balíček sladkostí. Tento deň má tradíciu ešte v pohanských sviatkoch. Postavy fúzatého Mikuláša v kožuchu naruby, čerta a anjela sa objavili až v 19. storočí.
Dievky, ktoré nestihli čarovať na Ondreja, mali možnosť ešte na Mikuláša:
„Mikulášku, môj milý, daj mi muža v tej chvíli.
Aký bude, taký bude, len nech navždy môj bude.“
V tento deň sa za Mikuláša, čertov i anjelov prezliekli žiaci 9.ročníka. Rozdávali po triedach žiakom balíčky tak, ako je to v našich slovenských tradíciách.
LUCIA – 5. stridží deň
Od Lucie do Vianoc, každá noc má svoju moc.
Ľudia sa už nevedeli dočkať najkrajších sviatkov roka. Od Lucie do Vianoc je to presne 12 dní. A podľa toho, aké tie dni boli z hľadiska počasia, také mali byť aj mesiace v nasledujúci rok. Svetla ubúdalo, noci pribúdalo, krajina sa odela do bieleho. Hovorilo sa tiež, že Svätá Lucia je kráľovnou zimy.
Ľudové predstavy o Lucii
Paradoxom však je, že napriek jej svätému životu sa v ľudových poverách Lucia považovala za najväčšiu z bosoriek, lebo ju vraj neusmrtili ani silné plamene ohňa. Deň svätej Lucie bol zároveň najvýznamnejším zo „strídžích dní“.
Cesnak, hluk a svätená voda
Ľudia sa snažili v tento deň aj noc všemožne odohnať bosorky a zabrániť im v ich prípadných čaroch. Preto pastieri hlasno trúbili na trúbach ,mládenci práskali korbáčmi, cengali zvoncami, pískali na píšťalách aj prstoch. Hlukom tak chceli rozohnať bosorky z krížnych ciest.
Pomôcť mal aj cesnak. V predvečer Lucie ho ľudia jedli surový, s chlebom alebo hriankami. Cesnakom si robili krížiky na čelo, na veraje dverí. Cesnak a cibuľu rozvešali do maštale a primiešali ho aj do krmiva. Izby domu si zvykli kropiť svätenou vodou.
Luciový stolček
Tak, ako sa ľudia kedysi báli bosoriek, zároveň verili, že ak ich odhalia, nebudú im už viac škodiť. Najrozšírenejším prostriedkom ako na to, bol známy luciový stolček. Gazda ho začal robiť na Luciu a každý deň mal na ňom voľačo spraviť, ale len toľko, aby bol hotový presne na Vianoce. V kostole sa naň mal posadiť a vtedy vraj uvidel všetky bosorky. Musel pred nimi však rýchlo utekať domov, aby ho nechytili.
Cestou za sebou sypal mak, šošovicu alebo zrno, aby ho strigy zobali a tak sa zdržali.
Ľúbostné veštby
Nechýbali ani tie. Mnohé boli podobné tým ondrejským: dievčatá varili halušky, triasli plotmi alebo búchali varechou o studňu. Ale aj tu platilo „Od Lucie do Vianoc...“ Najznámejšie je písanie si lístočkov s menami chlapcov. Každý deň dievča jeden lístok spálilo a na Štedrý deň jej ostal posledný, na ktorom bolo meno jej nastávajúceho.
Vajíčko, ktoré zniesla sliepka na Luciu, si dievča odložilo a na Štedrý deň z neho vylialo bielok do vody. Tvar, do ktorého sa bielok zbehol, mal ukázať remeslo jej budúceho muža.
Lucky maškary
Ženy oblečené za Lucky boli v tento deň veľmi obľúbené a očakávané nielen na priadkach, ale aj v ostatných domácnostiach.
Obliekali sa celé do bieleho, či už mali na sebe časti kroja, dlhú košeľu, alebo sa omotali plachtou. Šatku na hlave si stiahli čo najviac čela, aby ich nebolo poznať a tvár si zamúčili. Jedna mala v ruke husacie krídlo, ktorým vymetala chyžu nielen od pavučín, ale aj od biedy a psoty.
Pôvodne chodili Lucie v tichosti, ako nemé postavy, ale neskôr sa stali luciové obchôdzky čoraz väčšou zábavou najmä pre veselú mládež. Ako hudobný sprievod so sebou brávali aj harmonikára. V takýchto skupinách sa uplatnili najmä tie ženy, ktoré boli vtipné a pohotové, a svojimi žartami vedeli domácich pobaviť. Pri vymetaní kútov nezabudli podpichnúť gazdinú, ako zanedbáva svoju domácnosť. Niekde Lucka deťom pohrozila metlou či remeňom. Najčastejšie však boli obdarované práve Lucie, malým pohostením alebo drobnou výslužkou. A tam, kde ich dnu pustiť nechceli, zvonka vápnom zabielili sklá na oblokoch.
Čarovná noc Addamsovcov
Deň a noc sa v škole od seba veľmi líšia. Deň je hlučný, noc tichá. Počas dňa sa cez okná predierajú slnečné lúče, v noci je v škole úplná tma. Môže sa ale stať, že zrazu sa otvoria dvere školy a o 19 – tej hodine celá budova ožije vravou, smiechom, hlukom. Ožijú rozprávkové bytosti, ktoré spia v príbehoch spisovateľov, filmárov i v hlavách pani učiteliek.
Po niekoľkomesačnom nočnom tichu - koncom novembra - ožila naša škola hrou s ikonickou, vtipnou a výstrednou rodinou.
Morticia a Gomez Addamsovci si žijú spokojne vo svojom sídle so svojimi dvoma deťmi a verným služobníctvom. Do ich krásneho honosného sídla zavíta vzácna návšteva detí, no rodinu nenájdu doma. Morticia však zanechá pre nich pokyny, čo majú robiť počas ich neprítomnosti, vo forme listu i videonahrávky. A tak začína nočná hra, ktorá všetkých premení na malé príšerky. Tie vďaka kreatívnym nápadom a odvahe príjemne prekvapia členov rodiny, ktorá sa vracia domov v pozdnú nočnú hodinu. Deti splnia do bodky všetky požiadavky Morticie, zoznámia sa s celou početnou rodinou a spoločne sa zúčastnia nočného bálu.
8
MEDZINÁRODNÝ DEŇ ŠKOLSKÝCH KNIŽNÍC
Národný inštitút vzdelávania a mládeže vyhlásil 18. ročník celoslovenského projektu: „Najzaujímavejšie podujatie školskej knižnice“ k Medzinárodnému dňu školských knižníc.
Celoslovenský projekt sa uskutočnil pod záštitou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky.
Téma nášho podujatia: Pamiatky UNESCO na Slovensku.
UNESCO je skratka, ktorá v angličtine znie: The United Nations Educational, Scientific and Cultural Organization.
Ide o svetovú organizáciu, ktorá bola založená 16.novembra 1945. Jednou z činností organizácie je aj vytváranie Zoznamu svetového kultúrneho a prírodného dedičstva národov z celého sveta.
V zozname UNESCO sa nachádzajú rôzne kultúrne pamiatky a prírodné vzácnosti aj z našej krajiny, zo Slovenska. V zozname máme zapísané historické centrum Bardejova, historické centrum Banskej Štiavnice a jej technické pamiatky, naše výnimočné jaskyne Slovenského krasu, obývanú dedinku Vlkolínec, ktorá je súčasne skanzenom dokumentujúcim spôsob života v minulosti s typickými drevenými domami, najväčší hrad v strednej Európe – Spišský hrad a okolie a najnovšie Karpatské bukové pralesy a drevené kostolíky na severovýchode Slovenska. Na čakajúcej listine so žiadosťou o zapísanie do zoznamu UNESCO sa nachádza aj drevený oltár Majstra Pavla z Levoče, či Limes Romanus, pozostatky rímskych pevností na Slovensku alebo aj tokajská vinohradnícka oblasť.
Slovensko má na reprezentatívnom zozname nehmotného dedičstva UNESCO celkom 7 zápisov. Je to: fujara, terchovská hudba - gajdy a gajdošská kultúra, tradičné bábkarstvo, horehronský viachlasný spev, modrotlač, drotárske remeslo a sokoliarstvo.
Námety na vyučovaciu hodinu:
- Na vopred pripravené domčeky, hrnčeky, džbánky – kresliť čičmiansky vzor – typický vzor ľudovej kultúry
- Vytvoriť hradby alebo hrad z krabíc, kartónov, vymaľovať steny, vystrihnúť okná, bránu, vežičky...
- Vytvoriť DEDINU (Vlkolínec) z krabíc, kartónov...
- Vyrábať bábky (maňušky) z látky alebo bábky vyplnené vatou...
- Nakresliť mapu Slovenska a do nej vyznačiť miesta, ktoré patria k pamiatkam UNESCO
- Vytvoriť LEPORELO z pamiatok UNESCO na Slovensku
- Vymyslieť báseň, povesť o niektorej z pamiatok UNESCO
- Z drôtu vymodelovať KLIETKU hanby v Levoči
- Nakresliť erby miest, ktoré patria k pamiatkam ( Banská Štiavnica, Levoča, Bardejov...)
- Napísať báseň, odkaz... Márii Pišlovej, ktorú ľúbil Andrej Sládkovič.
- Nakresliť, vytvoriť 3D model našej prírody (lesy) zaujímavou technikou.
- Navštíviť niektorú z pamiatok – napr. Spišský hrad, Levoču....
Do projektu sa zapojili niektoré triedy s vyučujúcimi. Vyučujúci si vybrali z námetov a so žiakmi vytvárali pekné práce – boli to mapy Slovenska s vyznačenými pamiatkami, leporelá jednotlivých pamiatok, hrnčeky, džbánky, misky s ľudovými motívmi, bábky, erby miest, domčeky, ba i hrad s hradbami či model bukového pralesa. Žiaci 5. A a 8. A triedy navštívili Spišský hrad.
Po exkurzii najrozsiahlejšieho hradu v strednej Európe sa ôsmaci rozhodli zdramatizovať dve povesti o Spišskom hrade – O tatárskej princeznej Šad a O krásnej Hedvige. S nacvičenou dramatizáciou sa predstavili deťom na 1.stupni a deťom v materskej škôlke.
Pridanou hodnotou realizovaného podujatia bol rozvoj čitateľskej, komunikačnej, prezentačnej a sociálnej zručnosti a vytváranie stálych živých spoločenstiev v školskej knižnici, ktorá celoročne podporuje čitateľské návyky a záujmy žiakov.
Celý projekt MDŠK hodnotíme ako opäť vydarený. Tešíme sa už teraz na devätnásty ročník v budúcom školskom roku.
11