NP POP3

Čitateľská špacírka Nikoly a Mateja

ROZVOJOVÝ PROJEKT

„   Podpora výchovy a vzdelávania žiakov zo sociálne znevýhodneného prostredia

v základných školách 2013“

Čitateľská špacírka Nikoly a Mateja

Cieľ projektu:

Cieľom predkladaného projektu je podporovať čitateľskú gramotnosť vo vyučovacom procese aplikáciou kreatívnych foriem a metód vzdelávania, aj za asistencie učebných a didaktických pomôcok, textov a metodických materiálov.

Ambíciou nášho projektu je dosiahnuť stav, ktorý bude atraktívnou formou kopírovať zlepšenie a rozvíjanie čitateľskej gramotnosti u cieľových skupín projektu, ako aj efektívnejšie sprístupniť nástroje čitateľskej gramotnosti pre jej zlepšenie (knihy, pracovné zošity a pod.).

Konkrétnym zámerom školy a tohto projektu je prioritne u žiakov so sociálne znevýhodneného prostredia podporiť a rozvíjať záujem o prácu s knihou, rozvíjať čítanie s porozumením, skvalitňovať techniku čítania a prehlbovať radosť pri práci s čítaným textom. Tento zámer máme ambíciu prostredníctvom interaktivity celej žiackej komunity našej školy aplikovať vo všetkých ročníkoch, v rámci ISCED 1 a ISCED 2.

Charakteristika projektu:

Náš projekt vychádza len zo skúsenosti podmienok našej školy o čom svedčí aj samotný názov projektu. Zo všetkých žiakov navštevujúcich našu školu sme na základe evidencie zistili, že najviac frekventovanými menami na škole je Nikola a Matej. Keďže v logu školy máme dve postavičky školákov, ktorí idú do školy, aby bol projekt bližší našim žiakom, zapojili sme tieto postavičky školákov do projektu ako čitateľských turistov po jednotlivých ročníkoch a triedach našej školy.

Chceme, aby sa do projektu interaktívne zapojili všetci žiaci našej školy, nielen žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí našu školu navštevujú. Projekt „Čitateľská špacírka Nikoly a Mateja“ predkladáme v dvoch úzko tematicky previazaných líniách. Tieto dve postavičky budú v prvej línii virtuálne navštevovať triedy jednotlivých ročníkov, kde budú žiaci čítať vybraté tituly kníh.

Druhá línia projektu bude spočívať v porozumení a práci s prečítaným textom. Žiaci ISCED 1 pripravia pre žiakov ISCED 2 spracovanie príbehov prečítaných kníh prostredníctvom metód tvorivej dramatiky s využitím zážitkového učenia cez marionety a maňušky.

O výsledkoch realizácie projektu:

Do projektu sa interaktívne zapojili všetci žiaci našej školy, nielen  žiaci zo sociálne znevýhodneného prostredia, ktorí našu školu navštevujú. Projekt „Čitateľská špacírka Nikoly a Mateja“ bol realizovaný v dvoch úzko tematicky previazaných líniách. Tieto dve postavičky v prvej línii virtuálne navštevovali triedy jednotlivých ročníkov, kde deti čítali knihy.

Na vstupných dverách do každej triedy bol skopírovaný obal príslušnej knihy, ktorá sa v danej triede čítala. Rovnako žiaci školy mali prehľad o tom, v ktorej triede sa aká kniha číta. Následne si každá trieda v rámci prečítaného textu vytvorila vlastnú čitateľskú ročenku. Druhá línia projektu spočívala v porozumení a práci s prečítaným textom. Žiaci ISCED 1 pripravili pre žiakov ISCED 2 spracovanie príbehov prečítaných kníh prostredníctvom metód tvorivej dramatiky s využitím zážitkového učenia aj cez marionety a maňušky. Dramatizáciu prečítanej Školienky naši prváčikovia prezentovali aj pre rodičov na rodičovskom stretnutí. Žiaci ISCED 2 pripravili pre žiakov ISCED 1 prostredníctvom maľovaného čítania spracované úryvky príbehov, ktoré čítali žiaci ISCED 1. Ďalej v rámci aktivít projektu vyučujúci slovenského jazyka a literatúry pripravili pre žiakov ISCED 2 literárny kvíz z prečítaných kníh, v ktorom v rámci zakomponovania IKT deti využívali didaktickú pomôcku hlasovacieho zariadenia. Kvíz pozostával z otázok, ktoré zostavili vyučujúci z prečítaných kníh a žiaci hlasovacím zariadením označovali správne odpovede.

Celý projekt bol počas jeho trvania prezentovaný vo vestibule školy.

Poďakovanie: Všetkým pedagogickým zamestnancom ktorí sa podieľali na realizácií projektu.

Ďakujeme Ministerstvu školstva, vedy výskumu a športu SR za podporu a finančnú participáciu na projekte Čitateľská špacírka Nikoly a Mateja!

Mgr. Mária Horváthová

autor a realizátor  projektu