NP POP3

Buď môj KAMARÁT!

Postoje, predsudky, informácie a hlavne životné skúsenosti nám všetkým nastavujú zrkadlo vyrovnávania sa s rôznymi formami diskriminácie rasizmu, xenofóbie, homofóbie,  antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Základná škola, Mníšek nad Hnilcom 497 reagovala na výzvu na predkladanie žiadostí o dotácie na rok 2011 pod názvom Podpora a ochrana ľudských práv a slobôd LP/2011/01 predložením projektu pod názvom „Buď môj KAMARÁT“.

Podstata predkladaného projektu spočívala v prevencii, osvete a informovanosti, v aktivitách zameraných na predchádzanie všetkým formami diskriminácie rasizmu, xenofóbie, homofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie u primárnej cieľovej skupiny projektu - žiakov (detí a mládeže) na našej škole, ako aj na ďalších piatich školách v regióne, čím jeho pôsobnosť prechádza z miestnej do regionálnej.

Výchova a vzdelávanie detí a mládeže prebiehala prostredníctvom dvoch základných aktivít projektu, ktoré tvorili stavebné piliere projektu, na ktorých predkladaný projekt stojí.

Prvou bola výchovno-vzdelávacia súťaž pod názvom Čo o mne vieš? Žiaci súťažili v troch vekových kategóriách podľa ročníkov zo šiestich základných škôl hnileckého regiónu (ZŠ Mníšek nad Hnilcom, ZŠ s MŠ Helcmanovce, ZŠ s MŠ Prakovce, ZŠ s MŠ Veľký Folkmár, ZŠ s MŠ Smolník, ZŠ Švedlár). Žiaci písali vedomostné testy, hádali hádanky, riešili doplňovačky a tajničky. V druhom celku žiaci prezentujú výsledky svojej domácej práce prostredníctvom power pointu prezentáciou pripravenou na USB kľúči so zadanou témou. Súťaž vyvrcholila ocenením všetkých zúčastnených detí a najlepší v každej kategórii získali zaujímavé vecné ceny. V kategórii žiakov 3. a 4. ročníka sa na treťom mieste umiestnil František Lányi zo ZŠ Mníšek nad Hnilcom hneď za druhým miestom ZŠ s MŠ Smolník a prvým miestom ZŠ s MŠ Veľký Folkmár. Kategóriu žiakov  5. a 6. ročníka ovládli na prvých dvoch miestach žiaci zo ZŠ s MŠ Helcmanovce a tretie miesto patrilo ZŠ s MŠ Prakovce. V kategórii žiakov 7. a 8. Ročníka ZŠ Mníšek nad Hnilcom opäť bodovala tretím miestom Renáty Lányiovej po víťazovi zo ZŠ s MŠ Veľký Folkmár a druhom mieste ZŠ s MŠ Prakovce.

V rámci druhej aktivity žiaci našej školy vytvárali počas triednických hodín s využitím IKT obrazové i textové obsahové návrhy na bulletiny a laminátové prezentačné tabule s problematikou predchádzania všetkým formami diskriminácie rasizmu, xenofóbie, homofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie. Tabule boli zaslané všetkým zúčastneným školám, ktoré ich v rámci propagácie problematiky, osvety a zvyšovania informovanosti umiestnili v priestoroch svojich škôl. Bulletiny žiaci roznášali obyvateľom jednotlivých obcí.

Základná škola Mníšek nad Hnilcom  ďakuje Úradu vlády SR za poskytnutie dotácie na implementáciu projektu Buď môj KAMARÁT a zároveň vyjadruje podporu všetkým školám a zariadeniam v Slovenskej republike, ktoré podobné aktivity pripravujú a realizujú vo svojich regiónoch. Veď našou spoločnou ambíciou by malo byť stále vytváranie sveta bez predsudkov, osvety a informovanosti v problematike predchádzania všetkým formám diskriminácie rasizmu, xenofóbie, homofóbie, antisemitizmu a ostatným prejavom intolerancie.

Mgr. Mária Horváthová

Základná škola, Mníšek nad Hnilcom 497